NovinkyTechnologieŽivotní styl

Jak jsem kupoval laptop pro managera

Jak jsem kupoval laptop pro managera

Ne,  Apple MacBook není na první pohled pro každého Ale byl bych rád, kdyby tomu bylo jinak. Za prvé vás může šokovat cena, za druhé jiný operační systém, za třetí styl velmi jednouchého používání a v neposlední řadě špičkový a nadčasový design. Zaujalo vás to? Potřebujete do nového roku rychlý, spolehlivý a krásný stroj? Pak čtěte dál článek určený nejen pro managery.

Chápu, že drtivá většina čtenářů na webu Helou.cz o firmě Apple slyšela, ano to je „to nakouslé jablko“.  Reálně se většina z vás dostala do přímého kontaktu nejčastěji pouze s telefonem iPhone nebo tabletem iPad. Jsou to velmi kvalitní a funkční přístroje, které mají také svou hodnotu. A všimli jste si, že je používají děti, dospělí i senioři? Důvodů je mnoho a všechny chápu, dokonce i ty důvody, že se chtějí prostě „pochlubit“, že na to mají si pořídit takový přístroj. Holt lidské ego má různé podoby a i když se mi nelbí takový přístup „vyprsit“ se s novým iPhonem na baru nebo na školní lavici, je to prostě tak. Nejdříve si řekněme co je na značce Apple obecně tak přitažlivé: design, funkce, jednoduchost, spolehlivost, kompaktibilita. Právě proto jsou ti, kteří Apple produkty milují, jsou ochotní spát den předem na chodníku před prodejnou Apple. Ano, je to možná divné a k neuvěření, ale je to tak. To je jako s LR produkty – prostě uživatelé je milují a jsou schopní se za jejich kvalitu kdykoliv postavit.

Jak začít toto složité téma… a přitom pro mě dnes tak snadné na jednoznačnou odpověď. Nejspíš tím, že neexistuje nic lepšího, než vaše rozhodnutí a k tomu dobrá rada zkušeného profesionála. Ne, tím nemyslím prodejce v „elektru“, protože ten vám prodá i kuličkové počítadlo. Ale managera, praktika, který takový stroj potřebuje pro vydělávání peněz. Pokud se setkají tyto dva proudy myšlenek a názorů, pak je dobře na světě. Jinak dochází k názorovým třenicím, které pouze rozdělují celé lidstvo na dva nesmiřitelné tábory. Ale dost filosofie, pojďme se podívat prakticky a realisticky na téma, které je aktuálně žhavé, protože ať vy sami nebo váš nadřízený, případně někdo z vaší rodiny se možná zeptal: a jaký přenosný počítač bys chtěl od Ježíška k Vánocům? Přirozeně, vše je otázka potřeb a peněz, které si můžete dovolit investovat. Proto další řádky berte jako inspiraci, ne jako povel. Neprodávám počítače, používám je k výrobě peněz skrze mé nápady. A upřímně, dříve mi klasické PC s „vidlema“ dokázalo vydělat obří sumy peněz v podnikání, takže netvrdím, že to nejde. Jde, jenže už mi není dvacet, nerad čekám a posunul jsem své kvality zcela do jiného rozměru.

CO MANAGER POŽADUJE OD KVALITNÍHO STROJE

Na tomto se myslím vzácně shoduje většina managerů. Profesionální laptop pro práci musí být: lehký, tenký, mít špičkový design, kvalitní zpracování jednotlivých dílů, velký výkon procesoru, tichý chod bez rušení ventilátoru, nesmí se přehřívat, musí mít vysokou kapacitu baterie minimálně 8 až 10 hodin pro práci na jedno nabití, musí jít k němu připojit HDMI kabel, Thunderbolt, případně USB 3.0, mít kvalitní display, nejlépe s Retina rozlišením, SSD disk. A hlavně nesmí padat operační systém! Nesmí otravovat s neustálými aktualizacemi. Že takový stroj neexistuje? Ale ano! Jmenuje se Apple MacBook a dnes vám rád ukážu zcela jiný pohled na jednu a tu samou věc. Chcete vydělávat peníze? Pak musíte investovat peníze do správného stroje, žádné kompromisy zde neexistují. Jo a mimochodem všimli jste si, že v 99% zahraničních filmů, seriálů, videoklipů, prezentací, reklam atd. používají právě Apple počítače? Nejsem překvapen 🙂

V ČEM JSOU ROZDÍLY A Z ČEHO MAJÍ LIDÉ PŘI NÁKUPU STRACH

V čem jsou ty rozdíly? Počítač jako počítač, ne? Ne. Ty rozdíly jsou ve všem. Zpracování, materiály, operační systém, připojení, funkce, kompaktibilita, stabilita. A cena. Jdu do kolen, když vidím reklamu na počítač xyz – ano kopie MacBook Air, třeba za cenu 18.000,- CZK a přitom originál MacBook Air se dá koupit třeba za 23.000,- včetně DPH. Považuji to od těchto výrobců – plagiátorů za čirou drzost, jenže toto už uživatel často ani nedosleduje, protože má značku Apple zažitou jako drahou. A především má strach, že by se nenaučil ovládat něco jiného než „ykspéčka“. A ono je to právě naopak. Počítače Apple jsou tak snadné na ovládání, tak kreativní, tak našlapané, tak ohromující! Ale to je jako v životě se vším – dokud to neprožijete, nepochopíte a neuvěříte. Viz. moje manželka Markéta. Než si pořídila svůj první MacBook Air, přišlo jí to stejně jako řadě z vás, stejné.

Ve svém okolí jsem neznala nikoho, kdo by apple používal, tím pádem jsem si nedovedla představit, jak bych apple technologie sama rozjela

Zeptal jsem se jí na pár otázek a tady jsou odpovědi, které mě nepřekvapily.

Proč jsi měla strach přejít na Apple technologii?
Ve svém okolí jsem neznala nikoho, kdo by apple používal, tím pádem jsem si nedovedla představit, jak bych apple technologie sama rozjela. Strach byl ze servisu, aktualizací, co když tam vyběhne něco, co neznám. Kdo by mi poradil?  Takže kombinace mé ženské nelásky k technologiím a strach ze změny zajetého systému.

Co tě nejvíc štvalo na Windows a co naopak dnes oceňuješ na macOS?
Na Winows mne  v té době neštvalo nic, neměla jsem totiž srovnání. K MacOS jsem se dostala po rozsáhlé referenci a snaze zapojit se do komunikace s tebou a společností Firestarter multimedia, která kompletně jede pouze na applu. Jsem štastná za intuitivní jednouchost, propojenost Macu s hodinkami Apple Watch a telefonem iPhone. A hlavně: jelikož jsem kombinací manažera a dvojčatové matky, musím mnohokrát  vyřešit problém okamžitě mezi tím, než se dítě vyčůrá na nočník. Jsem úplně nadšená z toho, že Mac stačí otevřít a za 5 sekund pracuji.  Když jsem používala Windows, bylo příšerné čekat na start systému. Stejně tak tento rychlý start je absolutní nutností pro mou práci v terénu, chci-li šetřit čas sobě i klientům a hlavně mým kolegům.

Dokážeš si ještě představit přechod zpět na Windows?
Představit si  dokáži  úplně vše, jsem přizpůsobivá.  Ale asi bych se zbláznila! Nicméně plně chápu, že dnes již existují laptopy velmi výkonné a každý může být spokojen jinde.  Víš dobře, že já doslova „nenávidím“ technologie. Můj EGO život je ale potebuje a ta rychlost a bezproblémovost mi umožňuje splnit úkoly velice rychle a já s nimi nemusím trávi mnoho času.

CO JSEM ZKUSIL, ANEB SLEPÉ VÝVOJOVÉ ULIČKY

Vzhledem k tomu, že se zabýváme podnikatelským prostředím, budeme se věnovat také plně profesionálním řešením. Na „levné, ale skvělé“ zapomeňte – žádné nákupy na Aliexpress, ani polovičaté řešení, že to hezky vypadá, ale nefunguje. Za svůj život jsem měl pouze šest laptopů a záměrně nepíšu notebooků. Toto slovo je zcela špatně a prapodivně se chytilo pouze v České republice, celosvětově se užívá termín laptop. Notebook je jednou pro vždy papírový poznámkový blok. Tak už dost zlobení 🙂 Své první laptopy jsem si pořídil proto, abych mohl přejít na tzv. digitální DJing, tedy na mixování hudebních skladeb skrze software a počítač. Laptop jsem přirozeně  potřeboval mít s sebou jako mobilní kancelář, e-mail, přístup na pomalý net a multimediální centrum – byť v té době velmi limitované. A v té době, připomeňme,  se také  rodily první sociální sítě a chatovací programy.

Měl jsem, co si tak matně vzpomínám značky Acer, pak ještě něco, už ani nevím co (raděj), pak přišel bombastický a luxusní Sony VAIO (budiž mu křemíkové nebe lehké) v hodnotě snad 50.000,- CZK, následně už skutečně dospělé, logické a plně profesionální rozhodnutí. Tomu okamžiku říkám „dospěl jsem“ a pořídil si na doporučení kamaráda svůj první 15″ Apple MacBook Pro, který byl výkonný, ale těžký pro běžné přenášení. Respektive vážil stejně jako jiné laptopy s Windows 🙂 Tím jsem změnil vše, pohled na počítače jako takové, ale i na životní styl. Ať si co chce kdo chce říká, Apple určuje trendy, design, funkce. Bohužel na trhu je dnes tolik nepovedených kopií Apple laptopů, že pro spoustu uživatelů je to „stejné“, a tak se rozhodují pouze cenou. No a protože jiný počítač, který se chce tvářit jako MacBook stojí méně, tak je rázem v nákupním košíku. Přirozeně nedělá to, co má dělat, ale když vypadal na obrázku tak hezky, že… Pak následoval lehounký MacBook Air, který jsem potřeboval pro přenášení na obchodní schůzky, miláček! Dále následoval 13″ MacBook PRO, který byl kompromisem výkonu, mobily, Retina displaye a výdrže baterie. Další MacBook, který si koupím bude lehký nástupce MacBooku Air, to je už jasná věc. Jenže proč vlastně kupovat, když můj čtyři roky starý Mac stále šlape jako hodinky?

KVALITA KE KVALITĚ ANEB KAŽDÉMU CO JEHO JEST

Jaké si kupujete jídlo? V jaké spíte posteli? Na jaké židli sedíte? Jaký máte vztah sami k sobě? Ke svému zdraví? K přírodě? Bohu? Ke svým přátelům a rodině? Na tom všem záleží. Řeč je totiž o kvalitním životě ve všech jeho směrech. Kvalita se dá chápat různě, že? Dříve jsem to tak neviděl a myslel si, že je řeč pouze o tzv. značkových produktech. Máte se rádi? Pak se připravte na změnu, protože rozhodnutí přejít na platformu Apple je o změně myšlení, o tom mít se rád a dopřát si kvalitu. Získáte více času pro cokoliv, protože počítač dělá to co má – čeká na vás, ne vy na něj. Dnes už to není otázka jakéhosi sociálního statusu, ukázat, že na to „máte“, protože Apple produkty používají už i malé děti ve škole.

Co mi to jako přinese, ptáte se? Tak například:
– 10 hodin výdrž baterie pro práci u MacBook Air (mimo jiné)
– nikdy se vám neztratí dokumenty, protože se automaticky synchronizují s vaší cloudovou službou u Apple – grátis
– nedostanete na počítač nikdy vir, protože to není možné – uživatel by si ho musel doslova sám nainstalovat
– počítač můžete kdykoliv zaklapnout a v okamžiku, kdy jej otevřete pracujete dále tam, kde jste přestali – nečekáte
– MacBook má Retina display ze kterého si sednete na zadek
– počítač ani po pěti letech neztratí svůj půvab v designu – je nadčasový
– počítač bude možné i po letech prodat, protože má stále svou hodnotu
– počítač bude plně kompaktibilní i s jinými Apple produkty
– na Apple spustíte i Microsoft Office – naopak ne, divné že? 🙂
– na Apple můžete tzv. virtualizovat Microsoft Windows pokud je to životně nutné a používat dva nezávislé systémy (bůh vás ochraňuj)

Mimochodem používat Apple produkty vás naučí taky jednu pro vás novou věc. Používat originální software. Na Apple se programy nekradou. Prostě je to nesmysl, tak nikdo, kdo si koupí Apple zařízení už neuvažuje. Vše je tak levné, že jedním kliknutím stahujete přímo do počítače právě to, co potřebujete k práci nebo k zábavě. Nehledě na fakt, že spousta plně profesionálních aplikací je zcela zdarma a legálně ke stažní. Co je důležité říct – programy na Apple nepadají a fungují jak mají, jinak by takovému vývojáři nebyl vůbec dovolen přístup do obchodu Apple.

JAKÉ TO MÁ ŘEŠENÍ

Pokud chcete malý, opravdu velmi lehký MacBook, řekněme pro začátečníky, pak vám doporučím koupit MacBook Air. Pokud potřebujete k práci spíše hodně výkonu, například pro zpracování fotek, grafiky ve vysokém rozlišení s náročnou postprodukcí, pak už je třeba mířit k modelu MacBook Pro. A nebo jste hodně zatížení designem, ale zároveň jste ochotni zaplatit i za výkon? Tak pak zkuste nejnovější modely s jednoduchým označením MacBook.

A co nákup MacBooku z druhé ruky? Z druhé ruky klidně, pokud počítač není vyloženě znetvořený, poškrábaný, potlučený, pak je to první dobrá zpráva. No kdo by si chtěl koupit ohavu?! Připravte se na to, že počítač nebude ani tak levný, protože Apple produkty si narozdíl od jiných výrobců drží dlouhodobě svou cenu. Logicky. Pokud chcete počítač použitý, pak je dále nutno zkontrolovat stav baterie, což se dá přes jednoduchý program změřit, kolik má za sebou nabíjecích cyklů a kolik má tedy před sebou ještě života. Baterie jako taková se dá v servisu jednoduše, rychle a dnes i poměrně levně vyměnit za novou. Dále si dejte pozor na HDD! MacBook bez SSD nemá smysl kupovat, pakliže by cena nebyla tak dobrá, že byste již měli svůj nový SSD koupený pro výměnu. Pozor – není jedno jaký SSD disk do Macu zapojíte! A v neposlední řadě pozor na kapacitu RAM. Na kancelářskou práci vám sice 4GB vystačí. Dokonce jsem s takovým strojem byl schopný odehrát profesionálně i celovečerní party, takže ano – ustojí velkou zátěž, přesto rovnou doporučuji mít 8GB, protože to je dnes standard pro smysluplnou práci. A pokud narazíte na stroj s vyšším počtem RAM, tím lépe. A pak poslední věc – konektivita, tedy možnosti připojení. Zapomeňte na VGA a podobné pravěké porty. Budoucnost je aktuálně v USB 3.0 a především připojení Apple – Thunderbolt, které je nejrychlejším na světě. Toto je pro vás cesta i při nákupu nového stroje, vše je pak otázka potřeb a financí.

U nás i na Slovensku existují stovky webů, kde vám poradí jak počítač provozovat, servisovat, jak si ho jednoduše užít. Apple má svou klientskou linku, kde můžete kdykoliv zavolat a poradit se o čemkoliv. Takže strach, že by jste zůstali s produktem sami odpadá. Kolem Apple je tak silná komunita, že se i ostatní značky světa snaží alespoň částečně připodobnit. Příští týden se podíváme na nový model iPhone X, který používám pro práci i volný čas. Pokud budete potřebovat poradit s nákupem, klidně se na mě obraťte. Jablkům 3x zdar.

Můžete také rád

Komentáře jsou uzavřeny.

Více v Novinky