Životní styl

Kde berou české matky peníze? A jsou opravdu šťastné?

Kde berou české matky peníze? A jsou opravdu šťastné?

Krásný den vám přeje Markéta Kopčilová. Musela jsem se nedávno zamyslet na tímto kontroverzním tématem. Cílem článku není nikoho urazit, žádný výsměch – není to zásadně můj styl. Jde o téma, které jsem si sama u sebe uvědomila, sama jsem si musela sáhnout do svého svědomí a když se o tom na svých schůzkách bavím s muži i ženami, dostávám zpětnou vazbu, že je to tak.

Jsem matka 2-letých dvojčat a teprve před nedávnem, jsem tak nějak vylezla z pomyslné ulity, neboť mi dvojčatový režim nedovoloval vykouknout ven do reality běžného života. Zjistila jsem, že dnešní mámy se mají opravdu dobře. Těhotné ženy, kojicí ženy si mohou dovolit trávit mnoho času v cukrárnách, dětských koutcích. Jsou krásně upravené, myslím tím nehty, vlasy, kosmetička, solárko a mají super oblečení. Mohou si dovolit kupovat hotové obědy, plánují si dovolené a často v době mateřské hovoří o tom, že staví nový dům. Jak je to možné? Kde na to berou? Mají takové příjmy nebo je to na dluh? Pojďme ale dál.

Jsem zvyklá celý život pracovat. Viděla jsem to u své matky. Sadila česnek, vařila, chovala prase i slepice,  pekla, pomáhala tátovi. A tak i já při dvojčatové mateřské 2 – 3 hodiny denně pracuji a starám se o svoji firmu. Považuji to za štěstí, že mi tečou z tohoto zdroje peníze, neboť z rodičovského příspěvku bych nezaplatila ani mléko s plenami.  “A co manžel?”, ptáte se. Ten bez ohledu na to, jak vysoké příjmy dokáže vydělat, by mi se svou povahou pomyslně nakopal zadek, kdyby viděl, že zbytečně utrácím peníze a drahocený čas bez smyslu, že drahý čas spíše zabíjím než využívám k růstu. Doslova mi řekl, že by  nedovolil, abych “hnila za živa”. Tím nechci říci, že je necita, často mi sám doporučuje i velmi vysokou investici do odpočinku, ale moje případné depky z mateřství není ochoten přijat. Díky za to. Vím, některé ženy nemají hlídání, muž si přeje, aby zůstaly doma a věnovaly se pouze rodině. Ale troufám si říci, že ve většině případů tomu tak není, a také ne vždy jsou ženy v tomto stavu šťastné.

Tisíce let zpátky si nedokáži představit, že by si matka mohla dovolit věnovat se pouze dítěti. Většinou se věnovala živobytí, péči o domácnost, kralovala a děti byly spíše takový přílepek. Pozor! V žádném případě bych nechtěla shazovat dnešní možnosti spojené s přítomností matky u dítěte. Naopak! Jsem velkým zastáncem kontaktního rodičovství a nutného citového naplnění v prvních letech života. Jenže konají tyto mámy tuto roli skutečně? Jsou opravdově šťastné mámy? Povídají si s dětmi, zpívají jim, malují jim? Chodí s nimi do přírody, vaří jim s láskou zdravá jídla? Sadí jim bio zeleninu? Mám pocit, že je život naruby.

Řekla jsem si, že konečně dozrál čas, že bych taky mohla chodit do herniček, cukráren a hracích koutků. Přece jen jsem rovněž unavená, chybí mi kontakt s lidmi a někdy si rovněž přeji, aby už byl večer. Jenže byla jsem v šoku! Mnoho matek, nikoliv všechny, se dětem nevěnuje. Berou to, a také to přiznávají, že je to spíše o zabití času. Potkají se s dalšími mámami a pouze v některých případech je debata tvořivá a řešící problém. Většinou jde spíše o klepy, sebelítost, stěžování si.  Následně zaplatí za vstupné, latéčko, muffinek a ovocnou šťávu 150 Kč a odchází. V mém případě je to kolem 200 Kč za každou takovou návštěvu. Když jsem si spočítala, že je to při každodenní 2 hodinové návštěvě 6000 Kč za měsíc, tak jsem se málem vyvrátila. Dobře, je to extrém. Když to bude 2x týdně, je to v mém případě 1600 Kč, což je za rok necelých 20 tis. Kč, a to nepočítám peníze za naftu. Jenže co jiné dny? Zvláště když jste v paneláku. Co dělat s nudou? Každá návštěva ZOO znamená pro rodinu částku mezi 600-1500 Kč. Tak kde se na to bere?

Jsme země, která zatím ještě umožňuje skutečně vynikající sociální podporu matkám. Jenže mám poslední roky pocit, že tato výhoda pocházející z minulého režimu, se stává spíše skrytou pastí. Jen málo matek využijte tutu podporu jako výhodu. Jen málo matek se při mateřské rozvíjí neboť ví, že přijde doba, kdy se budou muset vráti do zaměstnání a budou čelit určitému “handicapu”, tj. otázkám šéfa: „Máte malé děti? Co když budou nemocné? Budete často na paragrafu?“ To všechno přináší obrovský stres a šok pro celou rodinu a žena se dostává do koloběhu, kdy jí už nezbývá další prostor se rozvíjet. Přijímá tak situaci a uzavírá se kruh časté závislosti na nevhodné práci či manželovi. A mnoho mužů je nespokojených z depky manželky.

Ve své organizaci LR Health & Beauty aktivně pracuji s několika desítkami žen , které jsou na mateřské. Tyto ženy pochopily, že je velmi vhodné na sobě pracovat a financemi podporovanou mateřskou včas využít ke svému růstu. K tomu, aby nezakrněly a v ideálním případě sledují záměr vybudovat si pasivní příjem, který jim dá psychickou a fyzickou pohodu v době přechodu zpět do pracovního života. Jsem vděčná, že je mám kolem sebe. Vím, že jsou současně vynikající mámy, neboť mohou svým dětem ještě více dopřát, nemusí je umístit ve dvou letech do školek, mohou si dovolit pracovat na zkrácený úvazek  a jsou jim vzorem.

A jak to máte vy? Jak přispíváte k ekonomickému blahobytu vaší rodiny? Šijete, pletete, vaříte, pečete? Chodíte na brigádu? Máte přehled o příjmech a výdajích? Nebo jste závislé na manželovi a státu? A jste s tím spokojené? A vy, muži, jak to vnímáte? Nic není špatně. Ale pojďme se o této realitě bavit, neboť i 5 nových slovíček angličtiny denně je cesta k růstu. Mějte se krásně a děkuji za váš čas strávený nad tímto článkem.

 

Můžete také rád

Komentáře jsou uzavřeny.