BusinessNovinkyPříležitostiŽivotní styl

LR STORY: Markéta Kopčilová

LR STORY: Markéta Kopčilová

Začnu předmluvou, neboť je v tomto případě důležitá. Dělat rozhovor s vlastní manželkou není v žádném případě jednoduché! Díky roli jejího manžela a člověka, který má co mluvit do řízení jedné části naší LR firmy, je pro mě dost náročné, a to proto, že jsem prošel klasickou žurnalistikou. Vím totiž, kde jsou určité etické hranice a současně vím, jak snadné je pak taková slova napadnout pro zkreslenost. Považuji tedy za vhodné upozornit, že tohoto všeho dění, o kterém budete dále číst, jsem součástí až poslední tři roky. Tedy to, čeho manželka dosáhla již před mým vstupem do firmy, není má zásluha. Ať už to bylo dosažení její pozice Organizačního manažera, její první i druhé firemní auto, růst struktury, čas, který musela věnovat učení se. Ona sama tvrdí, že to byly roky náročné, ale velice krásné! Jsem rád, že jsem jí mohl svým příchodem pomoci to dobré ve struktuře pojmenovat, vyzdvihnout, rozvinout, a to, co bylo neefektivní odstranit, popř. zmírnit a upozadit. A teď už hezké čtení.

Když řeknu LR – co se ti vybaví jako uplně první?

Colostrum. Prémiový prudukt LR, který považuji za zásadní pomoc při lébě mého agresivního stavu Crohnovy nemoci v roce 2009. Tento produkt je doposud mým nejsilnějším nástrojem při pomoci chronicky nemocným lidem, kterým se formou osobních konzultací, přednášek i online věnuji již 7 let.

Jaké bylo historicky tvé první setkání se značkou LR?
Do doby příchodu mé nemoci jsem o LR nikdy neslyšela. V nemocnici Brno – Bohunice jsem však dostala informaci o tom, že pacienti velmi často využívají colostrum jako silnou podporu medicínské léčby při zánětech a po operacích jako regeneraci. Neměla jsem ale kolem sebe nikoho, kdo by LR znal, tudíž jsem to příliš neřešila. Do pár týdnů mne však kontaktoval známý, který přišel právě s LR, a tak jsem se zaregistrovla s cílem samospotřeby. Netušila jsem tehdy, jaký nový osud mi přišel do života.

Osud?! Vnímáš toto setkání skutečně jako osudové?
Jednoznačně ano! Dlouho jsem cítilla, že nepatřím do úřadu, ačkoliv musím říci, že si velmi vážím času, kdy jsem v něm pracovala. Po 10 letech se vše změnilo, nemoc mne postavila před nutnou změnu a nabídka LR Health & Beauty přišla jako dar z nebe. Na začátku jsem samozřejmě nevěřila, že by LR mělo být mým budoucím podnikáním, ale lákalo mne zkusit to. Už jako malá holka jsem si neustála hrála na lékařku a učitelku. A najednou přišla šance se těmto snům trochu přiblížit v rámci LR příležitosti.

Je to jako u Baťů, musíš projít vším, pak poznáš své silné stránky, najdeš svůj směr.

Moment – ty jsi inženýrka ekonomie a teď píšeš „doktorka a učitelka“ v LR. Pro ty, kteří nejsou ještě LR partnery a toto je znejistí – dává skutečně takový prostor pro naplnění takových dětských snů?

Nebudeš tomu asi věřit, ale ano! Ačkoliv mne moji rodiče v osobních snech podporovali, vyhodnotila jsem nakonec, že nejrozumnější bude, když vystuduji ekonomii. Je to přece jen taková jistota že… Srdce mne však táhlo jinam. Upřímně jsem ale netušila, že je fakticky možné spojit co tě baví s tím, co tě živí. Nicméně vím, že ekonomická praxe pro mne byla velmi důležitá, čerpám z ní dodnes. Víš, kariéra v LR vyžaduje neustálou práci na sobě. Jsi takový multifunkční tvor: ”doktor, právník, naslouchací vrba, psycholog, psychiatr, řidič, zásilková služba , obchodník”. Jsi také manažer a učitel. Zkrátka ve své firmě člověk pro všechno. Je to jako u Baťů, musíš projít vším, pak poznáš své silné stránky, najdeš svůj směr. Tam pak koncentruješ většinu své energie a uspěješ. Je k tomu ale třeba jistá dávka trpělivosti, což je velký problém, pokud člověk nemá jasně definovaný cíl. Toto byl rovněž na počátku můj velký problém. Neuměla jsem myslet ve velkém a měla nekvalitně nastaveny cíle.

Ale to nezvládne každý! Kdo chce v LR skutečně uspět, tedy tak to vnímám já osobně, musí mít minimálně podnikatelský chtíč. Prostě chtít vydělat peníze, jít vpřed. A pak jsou dle mého nástavby, které už málo kdo – na rozdíl od tebe dá. Pletu se?

To máš naprostou pravdu, nezvládne to každý. MLM je ve svém principu velice snadný, ale není jednoduchý – lidé si totiž dělají ve své hlavě bloky. Myslím ale, že uspět v MLM ani není snem každého. Ne každý má ambice podnikat. Ani já jsem ty ambice na začátku neměla. Cítila jsem potřebu se uzdravit a postarat se o sebe. Chtěla jsem si přivydělat cca 15 tis. Kč k výplatě za poloviční pracovní úvazek a měla jsou touhu po LR autě VW POLO, neboť jsem do té doby řídila jen Škodu Favorit. Po naplnění těchto snů to byla pohnutka určité vděčnosti, kterou jsem pocítila. Chtěla jsem mezi lidi vrátit to, co jsem sama dostala. A přicházeli k tomu super lidé, dostala jsem také velmi dobré manažerské vedení a pochopila, že když jsi u správné společnosti a pracuješ opravdu dobře, jsi současně také skvěle oceňován. Tím si zlepšuješ finanční standard, začínáš věřit sám sobě a pokud z toho nezblbneš, tak se začneš rozvíjet i v podnikatelském myšlení tak nějak samovolně. Najednou jsem zjistila, že podnikat s LR by pro mne mohlo být fajn, ale neuměla jsem to na počátku dobře uchopit. Přesto jsem se nevzdala a po 3 letech jsem se stala organizační manažer, což je už poměrně slušná firma.

Hodně mne to bolelo a určitou dobu trvalo než jsem pochopila, že pokud člověk roste, tak to současně bolí. Já jsem vyrostla příliš rychle, a tak jsem bolest vnímala velmi intenzivně. Proto jsem svůj úspěch raději první měsíce schovávala.

Na seminářích, ale i v různých rozhovorech jsi už mluvila o strachu z úspěchu. Tedy jak jsi se schovávala před úspěchem, jak jsi parkovala své první firemní auto několik ulic od úřadu, kde jsi pracovala. Vidíš toto i u jiných LR partnerů nebo máš pocit, že je to u tebe něco výjimečného?

Toto souviselo s tím, že jsem v sobě neměla ukotvenou sebedůvěru, dále dostatečnou víru v úspěch, neuměla jsem přijmout, že se začali objevovat lidé, kteří měli jiné názory a také jsem nechápala, proč se v mém okolí najednou objevují lidé v pravém světle závisti. Nechápala jsem, co mi kdo závidí! Vždyď makám jako barevná a necítila jsem nic špatného na tom, že jsem se chtěla vymanit ze svých ekonomických a zravotních problémů. Hodně mne to bolelo a určitou dobu trvalo než jsem pochopila, že pokud člověk roste, tak to současně bolí. Já jsem vyrostla příliš rychle, a tak jsem bolest vnímala velmi intenzivně. Proto jsem svůj úspěch raději první měsíce schovávala. Později, když jsem pochopila souvislosti, začala jsem cítit, že svou zkušeností mohu dalším lidem ukázat směr k lepší verzi jejich života, pokud se tak rozhodnou. A mohu říci, že se málo kdy setkám s člověkem, který by byl ihned na úspěch připraven v této rovině. Do LR přichází lidé s různými osudy a já jsem tutu zkušenost musela prožít, abych jim s pevnou vírou dokázala sdělit, že lze tyto pocity překonat a dát jim inspiraci, jak na to. Ovšem konečné rozhodnutí je opět každého svobodná volba.

Máš pocit, že to u tebe šlo vše moc rychle? Nemám to s čím obecně srovnat. Tzn. jaký je průměrný čas, kdy jdeš z nuly na pozici Organizačního manažera a jak dlouho to trvalo tobě?
Předně bych chtěla citovat slova manažera, pana Šedka, seniora, který mi říkal, že LR není závod. A teď vím, že je to pravda. Nelze určit průměrnou dobu, za kterou staneš Organizačním manažerem LR. Důvodem je to, že člověk míní – život mění. Nevíš, co tě zabrzdí, co tě posune, koho potkáš na své LR cestě. Můžeš otěhotnět, můžeš onemocnět, můžeš najít hned první rok skvělý tým lidí. Cítím, že není dobře se upínat na průměrnost, spíše by bylo fajn, kdyby lidé trénovali trpělivost, tempo, plánování, režim, sebeanalýzu. Je důležité, aby věděli kdo jsou, kam jdou a co chtějí, dále aby přijímali překážky jako výzvy a věřili, že cíl se naplní. Vím, není to snadné, ale v mé osobní praxi jsem to pocítila jako nutnost.

Někdo vypracuje pozici Oranizačního manažera za 1 rok, někdo za 10 let a někdo vůbec. Vliv má samozřejmě také to, kdo tě vede, do jakého týmu patříš, zda manažer vytváří pro tebe dobrý marketing, informovanost, zda tě inspiruje, zda dokáže naslouchat tvým konkrétním potřebám. To vše velmi urychluje a podporuje šanci na úspěch. Moc bych si přála, aby lidé chápali, že není možné porovnávat matku s novorozencem a ženu svobodnou, bez závazků, jako jsem v době počátku byla já sama. Mně trvalo vypracovat se na Organizačního manažera LR 3 roky, byla to fuška, ale stálo to za to. Pravdou ale je, že jednouchý systém MLM v LR podobě dává šanci uspět i daleko rychleji.

Padlo tady jméno Jiřího Šedka staršího. Čeho si nejvíce vážíš z hlediska historie, co ti předal, co tě naučil, kam tě posunul.
Ano, nikdy nezapomínám na své kořeny. Manželé Jiří a Naďa Šedkovi mne bezesporu na začátku velmi silně olivnili, usměrnili a podpořili ve mně skrytý potenciál. Dostala jsem od nich vše , co jsem potřebovala, abych nastoupila na cestu k LR úspěchu. Pomáhali mi s usměrněním mne samotné, naučili mne jejich systému LR práce, ze kterého jsem se hodně inspirovala, dostala jsem od nich šanci vystoupit na prvním velkém pódium a mnoho dalšího. Nejvíce jsem jim vděčná za to, že mi důvěřovali. Poslední 4 roky jsem si již našla svůj osobitý směr, ale na počátku jsem od nich měla skutečně kvalitní vedení.

Chvíli u Šedků zůstaneme. Dnes mají pozici Stříbrných organizačních manažerů. Píšu v množném čísle, protože mají firmu jako pár, jako team. V LR je velká spousta partnerů, kteří spolu podnikají a jsou úspěšní. Je to klíč k úspěchu?

Myslím, že je to velmi efektivní, neboť dvojité zaměření pozornosti k jednomu cíli už i z pohledu fyziky generuje silnější energii. Když dva táhnou za jeden provaz, přitahnou cíl rychleji. Cítím ale nutný předpoklad toho, že daný pár musí mít jasně definované společné vize, musí přestat nezdravý boj ega, musí zde panovat respekt a silné uvědomění, že každý může do projektu vnést něco velmi důležitého. Bohužel málo lidí spolu komunikuje v této rovině a přichází pak problémy s tím, že dochází ke zbytečné žárlivosti, nepřejícnosti, hádkám a boji. Peťo, a teď si zacpi uši :). Chci všem říct, že jsem sama velmi šťastná, že můj manžel, Petr Kopčil, je muž, který naopak vyžaduje, aby se lidé kolem něj realizovali v tom, co má smysl a je skvělou podporou jak psychickou tak svým přičiněním, což v našem případě znamená zabezpečení marketingu celé naší struktury. A také jako skvělý otec dokáže zastat moji roli matky v případě, že plním své pracovní povinnosti v terénu.

Ne každá žena podnikající v LR má chápavého partnera. Tobě v začátcích docela zásadně udělali takoví muži čáru přes rozpočet, když doslova zakázali svým partnerkám další podnikání. Vnímáš to s odstupem času už s větším klidem? S nadhledem?

To je pravda. V rámci své LR praxe jsem se setkala s těmito případy. Je to velká škoda. Z těchto zkušeností jsem se velmi poučila a dnes se snažím inspirovat ženy, aby s patnerem mluvily, aby kvalitně plánovaly diář, aby nezapomněly, že jsou také mámy a manželky, a aby taky nezapomněly samy na sebe. Otevřeně s nimi hovořím o tom, že je důležité mít jasno v partnerství i v rodině. Vím, není to vždy možné, ale je třeba to nahlas vyslovit. Ovlivnit to však již nemohu a ani nechci. Dívám se na to již s nadhledem a nepletu se do soukromých záležitostí, nemám na to právo.

Zpět k tvému příběhu. Peníze zajímají každého. Tvůj první výdělek byl řádově stovky korun, po sedmi letech podnikání dosahuješ výdělků dle LR “tabulek” marketingového plánu, který odpovídá bonusu kolem 120.000 Kč. Jako podnikatelka máš náklady, platíš daně, atd. Přesto všechno je to celkem slušný pasivní příjem a mnoho lidí může inspirovat k rozhodnutí jít cestou jako ty. Existuje nějaká hranice, kterou si finančně dáváš, co je pro tebe meta, kolik chceš mít měsíční bonus?

Uf, tak na něco takvého se mne ještě nikdo nedotazoval, ani ty v rámci našich manželských rozhovorů :-). Prvně bych se ráda vrátila k odměňování. LR má prokazatelný a skvěle propočtený odměňovací systém, ze kterého si může každý vyvodit, kolik zhruba si na určité pozici člověk může vydělat. Takže kdo má zájem si naplánovat výdělek, může se podívat do oficiálních LR materiálů, kde zjistí kam je potřeba dojít, aby dosáhl peněz, které pro svůj život potřebuje. Jenže bonus není vše, peníze přichází také z prodeje, a dále dostáváš příspěvky např. na firemní vůz v rámci autokonceptu LR a další benefity. Výše bonusu je každý měsíc různá, někdy nižší oproti průměru, někdy vyšší oproti průměru, záleží na tom, jak se struktuře v daný okamžik daří. Každopádně jsem podnikatelka a vím, že je třeba investovat. Náklady v MLM jsou oproti klasickému podnikání výrazně nižší, až zanedbatelné. Investice ale vnímám jako nutné.V mém případě jde především o investice do marketingu, vzdělávání struktury i sebe sama. A teď klidně poslouchej, co možná nevíš, ale chci na to upozornit: hodně jsem se naučila od svého manžela, majitele a ředitele společnosti Firestarter, který má skvělé podnikatelské myšlení, což mne formuje. Utvrdila jsem si, že investice do firmy je nutná a já ji chci dělat. Samozřejmě že zůstává i kvalitní částka pro rodinný a soukromý život. A jakou částku si představuji? Přiznám se, že ji nemám jasně danou, což je nejspíš chyba. Vycházím však z toho, že v MLM platí, že čím více si vydělají lidé v týmu, tím více dostaneš od LR za jejich podporu také ty. Takže věřím, že naučím lidi kolem mne vydělat opravdu hodně peněz, ale také nezapomenu poukázat na bohatství ve formě zdraví, dobrých vztahů, radosti ze života a lásky.

Myslím, že tvé téma v LR bylo dlouhou dobu zdraví, především pak střeva, Crohnova nemoc, autoimunita. Posunula jsi se dál a dáváš velký důraz na věci, které se ovšem v LR neučí. Takže co čekat pro roky příští?

I v dalších letech se budu věnovat pomoci lidem, kteří trpí zdravotními komplikacemi. Moje zkušenosti se násobí. Posledních 7 let denně konzultuji cca 7 případů, tzn. prošlo mi rukami již více než 15 tis. problémů, příběhů, zpětných vazeb, výsledků. Tyto zkušenosti předávám svým kolegům, kteří jsou v drtivé většině případů schopni mne plně zastoupit a já jim maximálně důvěřuji a jsem šťastná, že oni sami dokáží propojit své skvělé znalosti s těmi mými a pomáhají tak sobě i svému okolí. Je to prostě pecka. V dalších letech mám však potřebu více s lidmi hovořit o životě jako takovém. O tom, že aloe vera gel bude ještě lépe účinkovat, když bude člověk v pohodě také po stránce finanční, vztahové, když najde smysl ve svém životě. Chci komplexně inspirovat lidi v mém okolí, aby žili hodnotný život. LR je k tomu totiž geniální šance, a proto vznikla také platfoma HELOU!, která si klade za cíl inspirovat lidi k životní rovnáváze ve směrech života: Zdraví – Emoce – Život – Příležitosti – Jednota. Mimochodem, HELOU! je zkratkou těchto slov v anlické verzi. Chci se stát lepším lídrem, který bude znát své kořeny, vidět stále realitu normálního člověka a tvořit budoucnost. Věřím, že se mi to povede.

Ano, je pravda, že organizace s názvem Markéta Kopčilová patří mezi mladé a menší. Je v ní cca 600 aktivních (nikoliv mrtvých) LR partnerů. Patříme mezi velmi stabilní struktury, od roku 2012 se držíme v žebříčku TOP 50 nejvyšších bonusů.

V okamžiku, kdy se člověk rozhodne brát LR vážně, začne podnikat a jeho jméno je zároveň jeho firmou, jeho značkou, jeho šancí na úspěch. A málo kdo si uvědomí, že i tak malá struktura, jako je ta, o kterou se staráš, by za jiných okolností byla velká korporace se 600 zaměstnanci. Pokud se na to podíváme takto, kdo jmenovitě aktuálně tvoří pomyslný top management? 

Ano, je pravda, že organizace s názvem Markéta Kopčilová patří mezi mladé a menší. Je v ní cca 600 aktivních (nikoliv mrtvých) LR partnerů. Patříme mezi velmi stabilní struktury, od roku 2012 se držíme v žebříčku TOP 50 nejvyšších bonusů. Toto je super, protože to značí, že se u nás lidem daří. Mám z toho velkou radost. Vrátím-li se ke tvé otázce, pak pohledem LR manažera jsou v našem top managementu vykvalifikovaní špičkoví manažeři v tzv. pozici 21%, tj. týmová manažerka paní Jana Vojtášková a junior týmová manažerka paní Eva Mikšovičová. Tyto ženy se starají o své organizace a jsou skvělé. Dále máme ve struktuře nejlepšího prodejce v ČR, na což jsem nesmírně hrdá a generuje se několik nových manažerů. Ovšem z mého soukromého pohledu vypadá TOP management jinak. Vím, že manažery je třeba vychovávat. Proto máme skupinu cca 18 LR partnerů, kteří již prokázali menší či větší výsledky a vedou rovněž malou skupinu lidí. Tito lidé mají potenciál, dostávají ode mne šanci jej využít a záleží na jejich rozhodutí, kam až to dotáhnou. Nezbytnou součástí naší LR firmy, je rovněž můj manžel – Petr Kopčil, který je ředitelem marketingového oddělení. Toto oddělení považuji za nutné a s jeho „zřízením“ jsme zvedli obrat organizace za dobu mého dvojčatového mateřství o 30%.

Za tvou kariéru jsi musela nastudovat mraky materiálů v rámci samostudia, ale protože jsi chtěla být učitelka, tak to asi nebyl problém. Taky jezdíš na semináře, konference, vzděláváš se online. To už je pomalu čas a znalosti na titul doktorka, ne?

Je pravda, že se opravdu hodně vzdělávám, považuji za nutné, abych měla přehled. Ale v každém případě mám dost pokory, abych ctila klasickou medicínu, především tu akutní a diagnostickou, ale také potřeby a názor každého jednotlivce. Zajímám se nejen o klasické léčebné postupy, ale také o pohled medicíny východní. Velmi ráda pracuji v zahradě, kde např. při kopání brambor současně vyzvídám od babiček, jak ve svém dětství řešily to či ono. Pak si dám informace dohromady, vše si v hlavě urovnám, přidám svůj vlastní úsudek, čemu nerozumím zkonzultuji s lékaři a jednoduše předávám dále lidem. Smyslem mé práce je v rámci možností vyvést lidi z nevědomosti a chaosu, vyslechnout je, dát jim naději na změnu a nasměrovat je tam, kde cítím, že je pro ně cesta. A mimochodem, je skvělé, že v LR máme podporu špičkových lékařů,se kterými je možno také zkonzultovat, zda danému člověku může LR pomoci či nikoliv. Ve své praxi hovořím o tom, co jsem sama prožila, popř. se mne velmi blízce dotklo.

A naopak, když jsi ty v roli lektora, pak mám pocit, že vlastně díky tvé „neodbornosti“, jsou tvé přednášky tak oblíbené.

Ano, ve struktuře i mezi klienty mám docela dost lékařů i lékárníků. Ke všem chovám úctu a když se spolu bavíme, často mi potvrzují, že to, že nejsem poznamenána studiem medicíny, mi dává prostor komunikovat s lidmi jednoduchým způsobem a využít tak své osobní tvořivosti. Zkrátka lidi nastartovat k prevenci, podpoře klasické léčby a současně jim vysvětlit, že je vhodné vše řádně doléčit, tělo vyčistit a udělat mu takový nový restart.

Možná působíš na lidi jako hloubavý člověk, i když se usmíváš. Ovšem dokážeš je odbourat celkem slušně otázkou z očí do očí, jaké dnes měli hovno…

Toto je jedna z nejdůležitějších otázek, kterou pokládám drtivé většině chronicky nemocných lidí. Proč to dělám? To je na samostatný rozhovor! Ale mnoho odpovědí a inspirace se dá najít na našem webu Helou.cz, v našem online pořadu Ve své kůži, a také na našich seminářích a přednáškách.

Doporučené stránky:
www.marketakopcilova.cz
www.kopcilovi.cz
www.firestarter.cz
www.petrkopcil.cz

Fotogalerie

[envira-gallery id="2357"]

Můžete také rád

Komentáře jsou uzavřeny.

Více v Business