EmoceLifestyleNovinkyPříležitostiŽivotní styl

Otevřený dopis všem zdeptaným matkám

V posledních měsících zaznamenávám mezi ženami (především matkami na mateřské nebo před jejím koncem) nepříjemné pocity, které souvisí s velmi nízkým sebevědomím a nepochopením vlastní hodnoty. Použiji příklad žen v LR Health & Beauty, ale týká se to i jiných oborů realizace, např. jste nerozjely vlastní kavárnu.

Mnohé z žen řeší budoucnost, kdy je vnitřní vedení vrací od plen do pracovní reality. Kdo bude s dětmi po mateřské? Mohu pracovat na celý úvazek? Co prázdniny? Hypotéka. Umím ještě účtovat? Konec svobody, sen o vlastní realizaci se rozplynul. A dále přichází výčitky. Proč jsem více nepracovala v době mateřské? Nemusela jsem mít tuto starost! Následuje srovnávání. On už je manažer, má auto, já stále stojím na místě.

Ženy, věřte, nejste v tom samy. I já jsem tím prošla, a to hned několikrát. “Vy, jako Bronzová organizační manažerka míváte dny blbec, nevěřím!“, napsala mi jedna paní do messengeru. Ano! Copak jsem stroj? Jsem člověk. Napomáhají tomu i sociální sítě, kde se prezentují úspěchy… on je manažer hned v prvním měsíci!? A já? Já jsem s LR tři roky a stále si dokáži přivydělat s dětmi jen 3 tisícovky na plenky, při setkávání matek na pískovišti.

Věřte, že není třeba se s nikým srovnávat, především ne s muži. Být matka je největší životní projekt, výsostné poslání, které se musí odevzdat životu. Nesnižujte si sebehodnotu, naopak buďte hrdé, že jste ženy. Zasloužíte si stát se křehké (to mi dlouho trvalo pochopit). Není to slabost, ale něco, co naše děti potřebují k životu, esence ženské energie, láska, něha v čisté podobě. Že to nechápe váš manžel a společnost? Jejich problém, hlavně že to chápete vy.

Jsou zde ale i případy, kdy rodina není v ekonomicky dobré situaci a okolnosti doženou ženu  naopak opouštět děti vlivem zabezpečování materiálních potřeb. No a co? Když to jinak nejde? Když není na pleny, boty, nájem. Proč se bičovat? Proč se porovnávat, jděte a hotovo.

A že vás to doma s dětmi nebaví? Tak ok, máte-li koníčka, který navíc přinese ekonomický výsledek, je to ideální stav. Lepší 2 hodiny nějak pracovat než 2 hodiny hledět do facebooku nebo jen sedět v cukrárně a zajídat nespokojenost zákuskem. Drobný odskok od mateřských povinností může znamenat meditaci, peníze, spokojenost. Tím pádem zdravé dítě, manželství, rodinu.

Každý to má jinak. Někdo má zázemí, někdo nemá. Někdo je motivován, jiný ne.

Někdy jsou ženy praktické realistky a prostě uznávají, že se flákaly. Měly hlídání i možnosti, což nevyužily. No ale proč se tím pořád zabývat a bičovat se? Prostě se to stalo, už to šlo. Dá se to změnit! Výčitky na téma flákání je dobré si vnitřně rozebrat. Vznikají vlivem porovnání se s ostatními lidmi na sociálních sítích? Pak neřešit! Ale jsou-li ovlivněny složenkami a reálným stresem z nedostatku, pak ano, dá se to změnit a je to i vhodné. Někdo k tomu využije příležitost LR Health & Beauty, neboť 2 hodiny pravidelné práce přináší slušný ekonomický benefit. A když vás neláká LR, jděte dělat cokoliv. Např. moje máma celý život zabezpečovala potraviny (zahrada a chov drůbeže). Jen si spočítejte, kolik peněz se touto produkcí dá ušetřit. Zatímco ona kopala brambory, já jako dítě jsem lezla po stromech.

A víte proč to píši? Ne, vážně nemám patent na rozum. Ale kontaktem s vlastními stíny jsem pochopila, že vše se dá změnit. Je vhodné se uklidnit a naslouchat svému srdci, ale i rozumu. Vyhodnotí-li tyto dvě části našeho těla, že je třeba se pohnout vpřed, zapojme tělo a kupředu. Lehce se to řekne, hůře se to koná, já vím, já rozumím. Zdraví vás Markéta Kopčilová, také matka.

Můžete také rád

Komentáře jsou uzavřeny.

Více v Emoce