Střevní chřipka: praktické rady

Je jaro a kromě toho, že ve školkách řádí neštovice, objevují se také střevní chřipky, a to nejen u dětí, ale také u dospělých. Je tedy vhodné dbát na zvýšenou prevenci a současně o této nepříjemné záležitosti něco vědět. Jelikož mám diagnózu Crohnovy choroby, bojím se každé střevní infekce jako čert kříže. Předám vám proto své praktické poznatky, babské rady i pomoc skrz produkty LR Health & Beauty.

Jak se projevuje?

Možná to znáte např. u dítěte. Je pobledlé, cítí se unavené, neposkakuje, spíše poléhává. K večeru má zvýšenou teplotu, nechutná mu. Další den si stěžuje, že jej bolí bříško, hlava a přichází vodnatý průjem, křeče a silné zvracení.

U dospělého je to podobné.

O co se jedná?

Pravděpodobně o akutní zánět střev a žaludku. Tomuto typu zánětu říkáme střevní chřipka. Je otázkou, zda ji vyvolal vir (napr. rotavir) nebo některá bakterie, jako je např. Salmonela aj. Proto je dobré zamyslet se nad posledním týdnem a sledovat stav, popř. rychle zasáhnout. Štěstí totiž přeje připraveným.

Pokud jde o malé děti, je důležité u střevní chřipky informovat lékaře, který dokáže vyhodnotit závažnost a ohlídat dítě, zvláště, pokud je o něm známo, že je imunitně  oslabeno. Vyčerpání a dehydratace organismu je pro takové dítě velmi nebezpečné.

Co dělat pro prevenci

Uvědomit si snadnou nákazu. Je-li dítě ve školce, kde se aktuálně tato chřipka vyskytuje, je vhodné dítě na pár dnů ponechat doma a sledovat jej. Je možné již předem pracovat na prevenci, tj. podávat kvalitní probiotika, podporovat imunitu a odlehčit stravu. Inkubační doba trvá cca týden. Tímto způsobem se v některých případech dá připravit na infekci a zmírnit tak průběh, popř. počáteční infekci zastavit. Současně je třeba zvýšit hygienu rukou, potravin, hraček atp. Pokud jde o bakteriální infekci, je dobré vědět, že stolice je infekční několik dnů po odeznění akutních příznaků. Je tedy důležité dbát také na zvýšenou hygienu toalety, nočníků, osušek, pyžamka.

Co dělat, pokud propukne

Klid, zabezpečit hydrataci sladkým černým čajem. Pít slabší minerálky. Nasadit kvalitní probiotika. Ideálně první den buď nepřijímat žádnou stravu nebo pouze tekutou, např. polévku. Cca 14 dní  nejsou vhodné mléčné výrobky, ostrá a tučná jídla. Zvláště u dětí dochází poměrně rychle k úlevě a mají chuť k jídlu, zvláště na sladkosti. Typicky je dobré dávat si pozor na tuto situaci: přijde na návštěvu babička, přinese dobroty a dítě se přejí. Jenže je třeba dbát na postupnou návratovou dietu, která je o konzumaci lehkého jídla, jako je např. rizoto, dušená zelenina, vařený brambor, vývary, starší pečivo.

Zvracení u akutí infekce ustupuje cca do 24 hodin, průjem pak do cca 2-3 dnů. Pokud neustupuje nebo se výrazně nesnižuje jeho četnost, je důležité informovat lékaře.

Zkušenost

Agresivní střevní chřipku jsem prodělala v únoru 2019. Šlo o virovou infekci. Bolely mne svaly, klouby, byla jsem malátná a z ničeho nic jsem začala zvracet, což trvalo celou noc. Upřímně jsem si myslela, že jde o moji poslední noc v tomto životě. Do ráno nastoupily typicky zapáchající vodnaté průjmy s četností cca 10x za den. Bolela mne hlava a měla jsem křeče v žaludku.

Učinila jsem tato opatření:

  • Manžel odvezl děti k babičce, kde s nimi 4 dny bydlel a konzumovali probiotika
  • Přestala jsem jíst, pila jsem pouze velmi sladký černý čaj a vodu a měla jsem chuť na piškoty. K pití jsem se musela nutit.
  • Nasadila jsem 2×1 kapsli 12-kmenných probiotik s názvem Pro12 od LR Health & Beauty.
  • Jelikož jsem nedokázala odhadnout, zda jde o virovou či bakteriální infekci, nasadila jsem dále tekuté Colostrum Liquid ve vysoké dávce, které působí jak proti bakteriím, tak proti virům.
  • Je velmi vhodné pít také protivirový čaj Cistus Incanus (není vhodný pro malé děti). Neměla jsem jej však po ruce.
  • Současně jsem si nasadila minerály – manžel mi přivezl Aloisku z Luhačovic, později jsem pokračovala produktem Pro Balance
  • Třetí den jsem byla schopna pít vývar a zahájila jsem návratovou dietu.
  • Než přijela rodina zpět domů, vyvařila jsem všechny ručníky,  řádně zdezinfikovala toaletu a celou koupelnu i kuchyň. Převlekla peřiny a ještě asi týden dbala na zvýšenou hygienu.

Existuje mnoho různých možností, jak střevní chřipku překonat. V mnoha případech ji zvládne člověk sám bez lékaře. Cesta podporovaná produkty LR Health & Beauty je vhodná především pro ty, kteří trpí poruchami imunity a jde jim o rychrou regeneraci a rychlý ústup. Přeji vám pevné zdraví bez průjmů.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.