Tereza Kutrová: Hlavně, aby to bylo takové Terinkovské

Zpívala s Gottem, je přirozenou šéfkou hudebního tria Tři barvy, má sólovou kariéru. Dostudovala pražskou hudební konzervatoř a teď bilancuje, co dál? Známe se už dost dlouho, asi pět let. Není to pro vás dost dlouho? Víte, co se může změnit ve vašem životě za takový čas? Všechno. Troufám si, říct, že jestli někdo může říct, že jsem mu změnil život a posunul zásadně vpřed, bude to právě zpěvačka Tereza Kutrová. V době, kdy jsme se poznali jí bylo 14. Let a tuto historku mám moc rád. Je jako z pohádky, jako z učebnice marketingu, jak se to má dělat, když potřebujete být vidět, projevit svůj talent a následně uspět. Ale přeci jen, každý se vyvíjí, věci se mění, názory utváří. Jaká je dnes Tereza Kutrová? Má smysl studovat dnes hudbu na konzervatoři?

Je léto 2018 a pro spoustu studentů, což jsi stále i ty, je to čas relaxu. Nebo brigád. Jak to vypadá u tebe?
Toto léto je pro mě ve znamení sebeléčení a znovuobjevení toho, na co jsem v posledních letech trochu zapomněla. Moje osobnost, cílevědomost, mé skutečné hudební já. Občas si někde zazpívám, ale nejsem nijak zvlášť pracovně vázaná, takže pro to mám “ideální prostředí”.

Co to bylo? Na co jsi zapomněla?
Zapomněla jsem to nejdůležitější. Na můj sen, můj cíl, moje poslání. Semlelo mě moje okolí a zkušenosti z českého showbussinesu, které jsem v posledních letech měla možnost načerpat. Začala jsem víc přemýšlet než konat a to mě zabilo. Vnímala jsem víc konkurenci než svoji originalitu. Energii jsem dávala do jiných projektů, které nenaplňovaly moji duši, pouze mé ego. To mě dohnalo až k tomu, že už mě nebaví sedět u klavíru – moje duše je uražená a odmítá spolupracovat, bojí se mých vlastních myšlenek, že její výlevy nejsou co k čemu.

Děkuji za upřímnou odpověď, to by se v bulváru jen tak neobjevilo. Co vnímáš jako svůj sen a poslání?
Abych ti to řekla, musím se vrátit zpět do svých.. tak asi patnácti let, kdy jsem to věděla naprosto přesně. Dostala jsem dar – talent – z nějakého důvodu. Rozvíjela jsem ho vždy nejlépe, jak jsem uměla a jak umělo mé okolí. Moje poslání – a to nejen mého talentu, ale i duše, je procítit okamžiky, které jsem prožila a přeměnit je v chvění které projde ostatními. V hudbu! Je to velice jemné a zranitelné, stejně jako já. Ale posílí to všechny strany, nejvíc to vnímám na koncertech. Do písní vkládám své prožitky, myšlenky, zkušenosti, city.. všechno ze sebe.

Nechci to svádět na Prahu jako město, ale lidi, kteří tě tam obklopují… rychlý a povrchní život. Je to “ta příčína” co tě otrávila? Nepředokládám, že se ztratila tvá podstata v lese, na louce, v přírodě…
Nechci říkat, že za to může něco nebo někdo jiný než já. Vlastně si za to můžu sama, že jsem neměla dostatečný “ochranný štít”. Ale stejně jako vše má své pro a proti, takhle mě zformovala škola a její šablony. Jenomže to já nejsem, nejsem zpěvačka, která by měla zvládnout perfektně všechny žánry ale ten jeden – vlastní. Místo toho co jsem vždy chtěla dělat, bych teď zřejmě mohla nastoupit do slušné plesové nebo jiné multižánrové kapely nebo dobře učit zpěv. Ale věci které jsem se potřebovala dozvědět – jak být sama sebou a nestydět se za to, jak najít vlastní publikum, jak najít lidi co mi v tom pomůžou a správně se zařadit, to už mi nebyli schopní poradit. Lidi fungující podle šablon neumí vytvořit něco, co ještě na českém “trhu” není a nikdy nebylo. Na konzervatoři je mnoho jiných talentovaných lidí a je pak těžké si uvědomovat, že každý je originál. Nějak se mi to pak začalo slívat dohromady.

 

Tereza Kutrová

Tereza Kutrová

To platí do okamžiku, než se spojíme my dva…
Jo!

Dokážeš vyjádřit, co ti dává naše společná energie, když máme fokus na cíl?
Otevírá mi oči, dává mi život, naději a zdraví. Když mám vedle sebe někoho, kdo řekne – hranice jsou jen v tvojí hlavě, můžeš cokoliv chceš. Jako by se začalo všechno otevírat. Jsme zapálení a nevidíme hranice nikde a v ničem. Pak můžu začít zářit a hýřit energií, kterou v sobě mám.

No prosím! Síla slova, síla myšlenky. Jsem rád, že náš letní rozhovor je i o těchto věcech, jako je talent, víra, vize. Vrátím se ovšem na začátek, protože ne každý tu informaci dostal. Zpívala jsi s Karlem Gottem – ano s “tím” Karlem Gottem. Je to fakt takový božan, jak si lidi myslí?
Je.

To byla zatracené pohotová odpověď. Co jsi z něj cítila na jednom pódiu? To se nepoštěstí každému.
Je božský svým přístupem, jak dává bez toho aby něco očekával nazpět. To jsem se od něj naučila. Koncert byl v době, kdy byl Karel po operacích a byl velmi zesláblý a byl to koncert tzv. “tajný”, nepřístupný široké veřejnosti a médiím. A přesto všechno, i když jeho výkon nebyl to co býval, prostě přišel, hýřil, smál se, zpíval a bavil se s lidmi. Uvedl mě i moje kamarádky jako sobě rovné, nad nikoho se nepovyšoval a před nikým se neponižoval. Na pódiu mě oslovoval “Terezko” a to mi přišlo krásné, Karel je prostě vřelý, srdečný člověk. Trochu jsem si připadala, jako by byl z rodiny!

 

Tereza Kutrová a Karel Gott

Tereza Kutrová a Karel Gott

 

Krásné! Být autentický se vyplatí, vím o čem je řeč. A ty máš jednu takovou hezkou hlášku, před týdnem jsi mi to řekla při společné práci v nahrávacím studiu – to je takové Terinkovské! Co to přesně znamená?
To znamená, že je to něžné, roztomilé a éterické! A je to něco co se hodí ke mně. Vymyslela to moje kamarádka a spolubydlící, používá to dost často, tak jsem to přebrala, přijde mi to vtipné.

Ano, výborná kombinace – je to vtipné a něžné zároveň. A u toho zůstaňme. Víš, příjde mi to k zamyšlení, máš krásný vztah, o kterém hovoříš, že je to TO ONO. A zároveň už rok nemůžeš najít sama sebe a inspiraci k tvorbě. Láska tady inspiraci vůbec nepomohla? Vnímám to podle sebe, že když jsem byl kdy zamilovaný, tak jsem tvořil a tvořil.
Nemyslím, že jsem bez inspirace. Ispirace je kolem mě tolik, spíš mi chybělo odhodlání. Můj TO ONO vztah je pro mě tak krásně komfortní, že mě nenutí psát smutné písničky, jako ty předchozí. Většinu svojí tvořivé lásky vkládám do něj a zapomínám na tvorbu. Je to spíš o tom, že si nedokážu organizovat čas pro svoji tvořivost. Odkládám a odkládám až – je to už rok?

Čas je řeka. Jde to vpřed a my se na to můžeme pouze dívat z břehu, skočit do proudu a nechat se unášet nebo… nebo si jen tak smočit nohy ve vodě a přemýšlet o tom všem, být toho součástí. To jsou metafory co? Tvořit je prostě kouzelné, dává to svobodu mysli. Jenže svět ve kterém žijeme vyžaduje i jiné formy energie, třeba peníze. To je přeci velká výzva, když víš, že můžeš svým talentem dělat energii peněz, ne?
To je další věc, která je pro mě bodem k řešení. Každý umělec musí znát vlastní cenu. Už jsem zažila mnoho situací, kdy jsem slyšela: „Ale to je přece čest tady zpívat, za to přece nemůžete chtít peníze!” A já říkám ano, můžu. Je to můj čas, čas jednak vystoupení, přípravy na něj, investice kterou jsem dala do školy a vzdělání, moje oblečení a doprava, moje zdraví! Kde na to všechno vezmu peníze? Většinou až po této větě nechápavý organizátor uzná, že šetřit bude muset na něčem jiném. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby tyto věci měl na starost někdo jiný a já se pak mohla soustředit pouze na svůj program a jeho obsah.

 

Tereza Kutrová a Tři barvy

Tereza Kutrová a Tři barvy

OK, zpátky k tomu nejdůležitějšímu, k tvé hudbě. Co teď, co dál? Poslední koncert jsi měla cca. Měsíc zpět pokud se nepletu, plánuješ další? A co písničky, kdy!
Neee tuhle otázku nesnáším tu nechcii.

Ale proč? Nerada plánuješ dopředu?
Ráda plánuju, ale zatím jsem ve fázi “vytvářím”, až pak budu zvát.

Jsem rád, že jsem tě mohl vyzpovídat v letním rozhovoru pro magazín Helou.cz, kam taky přirozeně patříš, protože máš kladný vztah k přírodním a kvalitním produktům pro zdraví a krásu. Které z nabídky LR Health & Beauty máš nejraději?
Jsem ráda, že sis nechal nejtěžší otázku nakonec! Nejradši mám Aloe Vera drinking gel, protože je lahodný! A já ráda mlsám. Děkuji ti za ač náročný, tak příjemný rozhovor a těším se na naše společné projekty.

 

Více informací:
www.terezakutrova.cz

Předchozí Příspěvek
Další Příspěvek
error: Content is protected !!