Business

Začátky podnikání z pohledu investora. Proč místo startupu podporuji MLM

Myšlenka na tento článek mi přišla velmi snadno. Léto je geniální čas pro přípravu nového businessu. Ehm, on je to každý den v roce. Business totiž nemá prázdniny, dovolenou a státní svátky – naštěstí. Vůbec se vám to nemusí líbit, bude tu i bez vás. Najde si nový trh, nové lidi, klienty, finanční toky. Ale když chcete začít podnikat – kde začít? S čím začít podnikat? Máte super nápad, ale nemáte peníze na rozjezd?

Mé osobní zkušenosti

Jako podnikatel se setkávám se spoustou aktivních lidí, kteří mají různé formy businessu. Někdo je živnostník, někdo má s.r.o., jiný má akciovku nebo dokonce několik. Mám takových lidí kolem spousty. Znám se osobně i s miliardáří, i s těmi, kteří podnikají globálně. Znám příběhy i těch, kteří podnikat přestali, protože už neměli energii, nápady nebo prostě vydělali už dost. I ty, kteří zkrachovali. Jen několik z nich mělo, případně stále má, nervy a volné prostředky pro podporu studentů, kteří by chtěli podnikat. Ano, i já jsem v minulosti investoval čas, peníze a know-how do různých nových projektů, včetně start-upů. Takže vím, o čem je řeč. Upřímně, startupy nejsou pro mě dobrá investice, našel jsem něco daleko lepšího.

Co je to ten “stártap”?

Start-up (startup) je v očích české veřejnosti často podceňovaná forma podnikání. Důvody jsou zřejmé – o start-upech se baví totiž z 99% mladí lidé. Mají hlavu v oblacích, fantazírují, nemají zábrany, zkušenosti, peníze, ani konstantní vize a cíle. Upřímně řečeno, jejich bláznovství je jeden z největších myslitelných investic! To, že nemají žádný limit v hlavě, dokáže často nahradit i velké investice, které člověk naopak velmi zakomplexovaný starým myšlením, totálně projede. Tak to byo trochu teorie, praxe je o poznání temnější.

Startup je “něco”. Startup totiž nemá právně ukotvené definice. Mnoho lidí popíše startup jako něco nového, inovativního, revolučního. Něco, co rozvíjí nový business. Ale pozor! Je tu i druhá strana mince. Mladí lidé, kteří jsou myšlenkou “nějakého” startupu nadšení, se často zaklínají také tím, že když jim to prostě neklapne – no co, byl to start-up. Co na tom, že jsme projeli peníze, čas, energii. Bohužel už neříkají podstatné věci!

Všichni mají všechno a nikdo nic?

Podstatnou částí startupu je to, že za vás vaše srandy platí investor. Aha! Takže neklaplo to, nevadí? No pokud je vám dvacet let, tak nevadí. Ale ten pán, který má třeba čtyřicet a peníze skutečně umí vydělávat a uvěřil vašemu nápadu, tak ten to tak pozitivně určitě nevidí. Protože každá ztráta v účetnictví je mínus. Průšvih, negace. Nic, co vidí auditor firmy rád. Natož pak místní FÚ. Ale pro vás je to prostě strašně cool, napsat na “instáč”, že máte nový start-up, že jo? Taktiku spálené země umocní fakt, že takový mládežník uspěje v soutěži pro start-upy, takže lehce uvěří, že má geniální myšlenku, co zachrání svět a už už se tak i chová. Ale to z něj nedělá podnikatele! A co se stane? Zase jde prosit o peníze jinam. Je to skutečně podnikání? Není to náhodou socialismus? Všichni mají všechno a nikdo nic?

Hladové oko jako dokonalý příklad

Pokud ještě stále nechápete princip startupu, tak si představte, že je to jako dostat od rodičů auto a “plnou” na víkend. To se to jede! Ale jakmile je ručička blízko nuly a hladové oko začne mrkat, zpozorníte, protože musíte. Když vám palivo dojde, nevadí, máte cíl a sami ještě dost energie, takže po rovince můžete chvíli tlačit. Ale do kopce tlačit dost dobře nejde a z kopce je to ještě více nebezpečné. Prakticky můžete jet vpřed, ale pouze brzdit. Jakmile přestane fungovat gravitace a fyzika, končíte. Auto dáte k silnici a necháte ho rezavět. Nebo ho střelíte na Aukru. Nebo?

Majitel startupu se často rád označí jakou “founder”, tedy zakladatel. Hm, zní to vzletně, že? Papír a digitál snese vše. Investor má často slíbený výnos, podíl ve firmě nebo jiné benefity, které by mohly teoreticky plynout z úspěchu. Prakticky platí a trne, co ti mládežníci vymyslí. Nebo nevymyslí! Víte, když někde nemáte investovány vlastní peníze, nic vás nemotivuje. Takže místo startupu preferuji MLM, kde musíte investovat alespoň par tisíc vlastních korun. Pokud si věříte.

Multilevel není podnikání!

Vážně? Máme IČ, DIČ. Platíme daně z příjmu, silniční daně, odvadíme DPH, sociální, zdravotní – firma není jakkoliv finančně zatížena. Takže je to podvod? Nepodnikáme snad? Stejně tak vydělávají peníze lidé z naší stíě – podnikají, popř. se na podnikání připravují. A daně platí dle zákona o daních příjmů stejně tak. Kolik si vydělají? Kolik sami chtějí, neklademe jim žádný limit, protože to není prakticky možné. Nechci psát klišé, jako si můžete přečíst v každém článku na netu, že lidé MLM nevěří, protože “pyramida, podvod, špatné zkušenosti, bla bla bla”. Naše MLM franšíza generuje každý rok miliony korun obratu, a to i při minimálním počtu lidí v síti.

A něco vám řeknu. Kdyby to nefungovalo, tak se o takový business nezajímám jako podnikatel, který podniká od roku 1999. Naše druhá firma investovala do této firmy při přepočtu na tržní hodnotu již několik milionů korun v rámci marketingu. Udělal by to podnikatel, který by racionálně neuvažoval? Tvoříme značku, profilujeme naše nejlepší spolupracovníky, vytváříme platformy a obsah pro Helou!

Chcete vlastní firmu? Podporuji MLM.

Jsem vizionář a kreativec, takže o mé vlastní a inovativní myšlenky, které vydělávají peníze, díky bohu nemám nouzi. Proto vím, že i sebevětší “ptákovina” může uspět. Jenže potřebuje peníze, lidi, marketing, úsilí, čas, zkušenosti, odvahu, kontakty. Ne pouze “chtěl bych”. Takže jsem si jistý tímto a berte to jako výzvu. Znáte někoho, kdo má obchodní talent? Kdo má talent pro prezentace? Marketing? Kdo by chtěl být podnikatel? Kdo má tah na branku? Seznamte mě s takovými lidmi a pokud u nich vycítím potenciál, udělám jim andělskou investici. A společně s manžekou z nich udělám velmi rád nové milionáře, pakliže se tak skutečně rozhodnou a budou připraveni na úspěch.

Můžete také rád

Komentáře jsou uzavřeny.

Více v Business