Zdraví

Afty – co jste o nich nevěděli

Ze své zkušenosti, tj. ženy s diagnózou Crohnovy choroby  (imunitní problém), ale především ze zkušenosti klientské, sleduji zvýšené množství výskytu aftů. Ano, imunitní systém je vyčerpán, výživa přes zimu nic moc. Afty však nejsou spojeny pouze s oslabeným imunitním systémem. Známých i neznámých příčin jejich vzniku je více. V mnoha případech si tento problém mnoho  lidí neuvědomuje a podceňuje jej, ačkoliv afty trápí až 1/5 obyvatel. Přináším vám tedy inspiraci z mé praxe.

Co jsou to afty

Nejspíš jste je někdy poznali. Bolestivé, pálivé – otravné bílé pupínky, které mají kolem sebe červený kroužek.  Tyto v menší či větší míře silně znepříjemňují konzumaci jídla, pití. Setkala jsem se i s pánem, který měl tolik velkých aftů, že nemohl ani mluvit ani přiloži jazyk na patro. Jeho afty vznikly po onkologické léčbě a byly napadeny druhotně infekcí, takže došlo k silnému zánětu sliznice dutiny ústní.

Proč afty vznikají

Neví se. Přesto se dá hovořit o těchto možných příčinách, které popisuje medicína i praxe. U sebe jsem řešila afty v souvislosti s Crohnovou nemocí. Imunita na tom byla špatně a především jsem vlivem zánětu a následné ztráty části tenkého střeva trpěla slabou vstřebatelností  železa, kys. listové a především vit. B12. Vidím to i v praxi. Nevyvážená strava nebo omezující vstřebatelnost velmi často tyto problémy přináší. Dále se setkávám s problémem u lidí, kteří jsou silní kuřáci. Dochází totiž k neustálé “kontaminaci” dutiny ústní škodlivým kouřem, a tak je mikroflóra dutiny ústní hodně narušována. Je to také jeden z důvodů, proč je kuřák tak náchylný na paradentózu, ačkoliv jeho kvalita čištění chrupu je v pořádku. Setkala jsem se také s případem, kdy manželský pár opakovaně trpěl tak, že manželka měla afty a manžel opary. Nevědomě si líbáním předávali oparový patogen, který se projevoval právě na těchto místech.  Afty se týkají také malých dětí a samozřejmostí je také mechanické poškození sliznice dutiny ústní. Např. jde o nesedící rovnátka, zubní náhrady. A stále také přetrvává – především u starších lidí – domněnka, že je třeba používat tvrdý zubní kartáček. Když dojde k poškození sliznice, která je navíc drážděna agresivním jídlem, pitím, toxickými látkami (např. cigaretovým kouřem), může se původně snadno léčitelný aft dostat druhotně do infekční podoby s obtížnou hojivostí.

Co se stane, když se podcení léčba?

Pokud čtete moje články, nejspíš jste zaznamenali, že neustále inspiruji ke kvalitnímu doléčení i sebemenších zánětů v těle. Dále z praxe: mimo podnikatelských a manažerských aktivit v našich firmách se věnuji také dobrovolnictví v charitě. A hned při první návštěvě léčebny dlouhodobě nemocných mi jedna stará paní řekla, že se na ni sestry zlobí, že nepije. Když jsem se jí zeptala proč? Tak mi ukázala bolavou dutinu ústní. Pití ji bolelo a samozřejmě – hrozila dehydratace.

Na co nezapomenout při jejich řešení?

Na komplexní pohled. Je dobré si uvědomit příčinu aftů, neboť nám ukazují nedostatky těla. Když mám klienta s afty, zajímám se o jeho životní styl. Např. u začínajícího vegana, který ještě nemá kvalitní znalosti o výživě, se často afty objevují, a to v důsledku chybějícího vit. B12. Stačí pak trochu stresu, snížená imunita a afty jsou na světě. Stejně tak je to v případě dlouholeté chodokrevnosti. Zajímají mne nejen afty, ale také jiné choroby, které ukazují na nedostatečne fungující imunitní systém. Mýma očima není možné se dívat omezeně jen na afty, když daný člověk současně trpí např. potravinovými alergiemi a jaho střevní mikrobiom je dlouhodobě oslaben. Stejně tak není jedno, že např. žena  či muž trpí genitálním oparem. A co dítě?  Zkrátka vše souvisí se vším. Souhlasíte?

Co tedy dělat?

Hlavně aft z jazyka nestříhat. Ano! I to jsem již zažila. Za nejdůležitější krok považuji informovanost a prevenci- tedy silná imunita, kvalitní výživa, kvalitní péče o dutinu ústní, doléčení infekcí, zánětů, atp. Pokud dojde k velmi silnému problému, je na místě nechat vyhodnotit stav závažnosti lékařem. Existuje mnoho osvědčených cest, jak si pomoci doma a jak využít matku přírodu. Já řeším situaci tak, že nejdříve zabezpečím účinnou desinfekci a rychlou hojivost. K tomu dobře slouží aloe vera s bylinami. Bylina Aloe Vera ve vhodném provedení má nejen hojivé účinky, ale také desinfekční a hlavně analgetické. Obvykle funguje velmi rychle. Při včasném nasazení a současném omezení dráždivých faktorů jsem zaznamenala, že mizí takový menší aft cca po 3 dnech. Když se ale nedaří aft zhojit do cca 2 týdnů, je třeba pokračovat dalším postupem. Ten vychází ze znalosti příčinné souvislosti. Někdy je třeba dořešit infekci, někdy posílit střevní mikrobiom, někdy vyčistit tělo a téměř vždy doplnit kvalitní vitamíny a minerály.

Máte rádi drožďovku?

Bohužel skoro nikdo. Přitom právě ona – pokud máte kvalitní droždí a domácí bio vejce a cibulku – vám může dobře suplementovat chybějící vit. B12. Cest existuje mnoho. Děkuji vám, že jste četli a zkusme se také zamyslet, zda nás časté afty přece jen neupozorňují na zlobivé myšlenky. Mějte se krásně.

Můžete také rád

Komentáře jsou uzavřeny.

Více v Zdraví