PříležitostiZdravíŽivotní styl

Dýlerka potravinových doplňků: Klasickou medicínu není možné ignorovat.

Zdravím vás, milí čtenáři, trochu netradičně jsem se rozhodla napsat tento článek formou otázek a odpovědi. Kdo mi kladl uvedené otázky? Vy, klienti, moji přátelé i já sama sobě v rámci osobní sebeanalýzy. Za necelých 10 let spolupráce s LR Health & Beauty v oblasti zdraví klade okolí zajímavé otázky, které jsou pro mne často překvapením i šokem.

Zabýváš se pomocí nemocným lidem. Umíš léčit?

Ne, nejsem “léčitelka”, nemám tyto schopnosti. Zabývám se prevencí, dále podporou lékařem nastaveného postupu v rámci akutní fáze choroby a následnou regenerací vyčerpaného organismu. Současně se snažím také ošetřit emoce nemocného. Dělám zkrátka to, co jsem potřebovala a nadále potřebuji z hlediska udržení klidové fáze Crohnovy nemoci, kterou mám diagnostikovánu.

Lidé ale často hovoří, že jsi je vyléčila.

Je to jenom jejich, snad mi klienti prominou, nelogické vyjádření radosti z posunu k uzdravování. Mnoho chronicky nemocných lidí má “pifku” na medicínu. Bere léky, které jim přináší vedlejší účinky, ale nevidí zlepšení. Pak přijde někdo, kdo jim předá jednoduché rady –  jak vyčistit organismus, jak se stravovat, jak důležitá je kvalitní stolice, jak pečovat o imunitu, o své omoce, vysvětlí jim příčinu a nasměruje je. A najednou přijde třeba po 20 letech úleva, zlepšený stav.  Lidé tak začnou kritizovat medicínu a jejich poradce je v jejich očích téměř guru. Nesmysl, není to tak.

A jak to tedy je?

Byla bych velmi nepokorná, kdybych tvrdila, že jsem někoho vyléčila. Výše uvedenými kroky jsem spíše přispěla k pozitivní situaci, kdy došlo k propojení klasické medicíny s podpůrnou. V tom je ta cesta. Dát lékům šanci zafungovat, pokud jsou potřeba, popř. pomoci tělu “nahodit se”, aby mohl lékař léky vysadit či snížit jejich dávky. Je všeobecně známo, že západní medicína není vedena k tomu, aby lidem vysvětlovala příčiny, pečovala o  životní styl nemocného. Jejím úkolem je především identifikace diagnózy, řešení akutního stavu a podpora dlouhodobé remise – formou léků. Je to nesmírně důležité! Moderní medicína je darem pro člověka. Jen blázen ji ignoruje. Lékaři v ordinacích nemají prostor “piplat” se s životním stylem člověka, nemají možnost mu vysvětlovat co jíst, jak odpočívat, kde vzít kvalitní potraviny, jak podpořit imunitu. No, je to škoda! Na druhou stranu již existují různá sdružení pod záštitami lékařů, která přináší nové poznatky nejen v léčbě, ale také uznávají potřebu alternativních metod. Myslím, že to jde dopředu.

Jaký máš názor na pharma-lobby?

To je otázka, na kterou ať si odpoví každý sám. Myslím, že obecně Život přináší mnoho pomoci člověku. Následně pak záleží na tom, kdo to uchopí do rukou. Vše je o lidech a týká se to nejen lékařů, lékárníků, ale také různých prodejců doplňků stravy, masáží, dalších terapeutických metod, přístrojů, ale také nemocnic a lázeňství. Člověk je schopen dary využit, ale také zneužít.

A jak se má člověk na trhu vyznat?

Cítím, že nejdůležitější je, aby se samotný člověk zastavil a uvědomil si, co mu dává smysl, logiku. Je důležité, aby také naslouchal své duši. Jenže to dokáže málo lidí. Dnešní tlačivá doba dost limituje člověka v tom, aby si udělal čas na sebe, aby se pozorovat, zanalyzovat svůj stav. Lidé jsou také často nevzdělaní v oblasti svého těla, a to i v základních informacích. Hodně moudrosti se dá najít studiem mistrů, jako je např. Hippokratés – otec moderní medicíny. “Nechť je jídlo tvým lékem”, atp. Lidé často neví, jak má vypadat jejich stolice, neznají hodnoty zvýšené teploty, nerozumí imunitnímu systému, nerozeznají své bolesti hlavy, ženy necítí svůj menstruační cyklus. Je to smutné, neboť v mnoha případech by člověk sám sobě dokázal pomoci. Své tělo předávají ve 100% jiné osobě, aby o něm rozhodovala.

V rámci své poradenské praxe doporučuješ také potravinové doplňky společnosti LR Health & Beauty. Je to byznys?

Ano, je to obchod! Stejně jako návštěva lékaře, lékárny, lázní, farmářského trhu, bylinkové apatyky, masáže, fyzioterpeuta, výživového poradce, prodejny zdravé výživy, nákupu knihy o výživě, přednášky o zdraví či online kurz o jídle. Bohužel někteří lidé vnímají slovo byznys v negativním slova smyslu. Byznys = podnikání. V mém případě klasický obchod s něčím, co dává smysl. Existuje nabídka, poptávka a cena. Existuje také kvalita, servis, služba. Funguje zde tržní mechanismus. Mnoho lidí si myslí, že medicína je zdarma! Ale kdepak! Není a nikdy nebude. To, že u lékaře předložím jen kartičku pojišťovny je o tom, že jsem si službu již předplatila – to si každý může dohledat na své výplatní pásce nebo v daňovém přiznání. V životě není nic zadarmo. Nedávno jsem jedné paní doporučila, aby chodila často do lesa po dešti nebo brzy ráno na procházky. Tedy v době, kdy je vlhký vzduch a soustředila se na kvalitu dechu. Za měsíc mi řekla, že jí to nesmírně pomáhá. Jen kdyby to nebylo tak drahe! Drahé? Ano, musí sednout ve městě do auta, jet 15 km do lesa. Cesta tam i zpět je 30 km, stojí to peníze a čas. Investice jsou všude. A proto je vhodné, aby člověk poodstoupil a v nadhledu si určil, co mu dává smysl. Na jedné straně peníze vydáváme zbytečně, na druhé se pak divíme, že musíme platit. To je život.

Jak velkou roli podle tebe hrají potravinové doplňky ve výživě?

Je to smutné, ale velkou. Je o mně všeobecně známo, že mým krédem je péče o kvalitní stravu. Sama si pěstuji kvalitní potraviny na zahradě, konzumuji vejce od maminky. Zdroj masa a mléčných výrobků mám od dobrých známých z Bílých Karpat, kde se ke zvířeti chovají s tou nejlepší péči. Ačkoliv i já hřeším, snažím se držet základních pravidel stravování – všeho s mírou a hlavně se stravuji jednoduše. Ve výživě se inspiruji přírodou. Co mi zahrada lokálně dá, co mi dává smysl konzumovat. Je to na samostatné téma, ale chci tím říci, že to, co člověk do sebe vloží, to se mu vrátí. To jsem se naučila od mé moudré matky. Práce na zahradě je ušlechtilý koníček.

Jenže ne každý má takové možnosti. Lidé nakupují v supermarketech mrtvé nehodnotné potraviny. Nemají základní znalosti o výživě, jsou jim nabízeny nekvalitní zdroje. Hlavně levně a moc.

A zde se vracím k roli potravinových doplňků. Ano, jsou lidé, kteří je potřebují. Nejsou prostě ochotni či dokonce schopni změnit svůj styl stravování, popř. nemají zdroje potravin. Je pro ně tak výhodnější i levnější  užívat doplňky stravy. Navíc jsou klienti, kteří jsou na nich doslova závislí. Např. po velké operaci střeva jsem já osobně rok nesměla přijímat žádné ovoce ani zeleninu z důvodu přísné bezezbytkové diety. Bez vitamínů jsem ale zůstat nemohla, bylo nutno sáhnout po kvalitním potravinovém doplňku. A to si pište, že bych si raději vzala košík a najedla se do systosti v naší zahradě.

Zůstaňme ještě u doplňků stravy. Na internetu se můžeme dočíst, že někdo doplněk zkusil, zaplatil peníze a efekt nikde.

Internet snese všechno. Věřím, že člověk dnešní doby se umí zeptat moudře. Samozřejmě, jedna věc je, zda měl štěstí na kvalitní doplněk. Druhá věc je o tom, zda k němu dostal servis na míru, třetí věc – kolik jej zkonzumoval? Často se setkávám s tím, že někdo hodnotí doplněk stravy po konzumací jednoho balení, navíc v nevhodně nastavené dávce. Tím, že dostal nesmyslnou a neprofesionální informaci o produktu, očekává klient velký efekt, který se logicky nedostaví. Takové poradenství a prodej je k ničemu a vnímám jej jako okradení klienta. Není možné např. člověku s Crohnovou chorobou, který má díky četným průjmům těžký nedostatek železa, vitamínů i minerál aj., tvrdit, že po 14 dnech budou jeho hodnoty dorovnány.  Co to je za nesmysl! A to se ani nebavím o tom, že je třeba zkoumat, jaký životní styl nemocný vede. Např. jsem měla klienta, který mne obvinil, že mu nepomáhá Aloe Vera Gel v rovině úpravy stolice. Když jsem mu zavolala, omlouval se, koktal, že to tak nemyslel, že je prostě lempl, že ji nepije pravidelně, že jí hodně čokolády a uzenin a o pitném režimu se ani nechtěl bavit. Ze 6 lahví vypil necelé dvě a hodnotil.

Mám mezi svými přáteli mnoho lékařů a i oni tvrdí, že pohodlnost a nedůslednost nemocného je jeho rozhodnutí a nemá cenu se trápit pomluvačnými reakcemi člověka za monitorem. Ten, kdo se chce uzdravit a rozhodne se tak, má přístup jiný. Chápou, že do zdraví je třeba investovat. A to nejen peníze, ale také čas pro vzdelávání se.

Zmínila jsi Aloe Vera Drinking Gel od LR. Proč jej někteří považují za drahý?

To byla přesně moje otázka, když jsem sama neměla přehled.  Cena produktů LR Health & Beauty není vysoká. Naopak, v mnoha případech je nutné obhajovat, proč je tak nízká. Klienty chápu a rozumím jim. Při komunikaci často uznají, že jejich otázka vlastně vyplývá z neznalosti postupu, jak porovnávat množství účinných látek napříč produkty na trhu. Jak poznat kvalitu suroviny, jak se vyznat v certifikacích, kde najít klinické studie účinnosti? Např. klient přinese produkt z lékárny, který stojí třetinu toho, co doporučuji např. já. Když se však podíváme na množství účinné látky a porovnáme je, zjistíme, že na začátku zdánlivě levný produkt je nesmírně drahý. A aby se množství účinné látky dorovnalo, bylo by nutno zakoupit i 10 ks levnějšího produktu.  Dnes naštěstí existují pořady a testovací společnosti, které poukazují na kvalitu a porovnávají ji. Mým cílem je inspirovat klienta také k tomu, aby uměl nakupovat chytře a moudře. Kdyby lidé chápali, jak silně ovlivní cenu produktu maloochodní řetězec např. lékáren, nikdy by netvrdili, že jsou ceny LR produktů a jiných kvalitních výrobců uplatňujících model přímého prodeje drahé.

Myslíš si, že LR produkty pro zdraví jsou spása lidstva?

V žádném případě! Je to pouze jedna z kvalitních možností, jak podpořit své tělo a přispět k jeho uzdrvení či zachování zdraví a vitality. Existuje zajisté více vynikajících možností, jak své tělo harmonizovat. A každému člověku poslouží něco jiného, popř. kombinace. V rámci LR Health & Beaty jsem pochopila ucelenost nabídky, příjemný poměr kvalita/cena a kvalitu.

Mám velké štěstí na svůj tým LR poradců. Hodně se s nimi radím a vzájemně konzultujeme. A jsme za jedno: nejsme uzavření, respektujeme i další směry, medicínu, zajímáme se, vzděláváme a hlavně učíme. Nikdo nepobral moudrost světa, žádný člověk neví vše, ani lékař. Člověk je individuální tvor a tak je k němu třeba přistupovat.

Můžete také rád

Komentáře jsou uzavřeny.