TechnologieŽivotní styl

Jste v psychu? Zhluboka dýchejte.

Denně máme nejspíš desítky tisíc myšlenek, které nedokážeme zaznamenat, hluboce prožít, promyslet. Zkrátka naší hlavou projde kde co a my z toho všeho máme v hlavě guláš. E-maily, sms, zprávy na sociálních sítích, telefonáty. Humbuk, mraky dat. Chaos. Poznáváte se? Chce to meditaci.

Člověk by si řekl, že meditovat musíte hodiny a hodiny, nejlépe někde v pěti tisících nad mořem v tibetském chrámu. Jaká blbost! Pro meditaci můžete najít mnoho stylů a způsobů. Od klasické meditace až po ty nejmodernější způsoby díky chytrým hodinkám a aplikacím. Ale co když stačí jen jedna minuta denně? Vážně, jde to!

Ano, chápu a rozumím vám, jelikož právě proto, že jste „v psychu“, nedokážete se uklidnit a vzít kontrolu nad situací. Jenže, špatná zpráva! A kdo jiný než vy sami musí mít nad vším kontrolu! Že vás to zase rozladilo? Že nevíte „z které do které“? Nejdůležitější ze všeho je zastavit se a z hluboka se nadechnout…

Na moderních technologiích mě fascinuje nejen superdesign, funkčnost, ale především praktičnost. Tedy u Apple to tak je a jejich aplikace pro dýchání a meditaci je geniální! Na Apple Watch vám naskočí automaticky upozornění, že aplikace rozpoznala zklidnění vašeho tepu a tudíž vhodný čas pro dechové cvičení. Je čas se zhluboka nadechnout. Ale je pouze na vás, zda aplikaci udělíte souhlas s krátkou meditací nebo ji odsunete na později, popř. ji zcela zrušíte. Vybrat si můžete i různá časová rozmezí pro vědomý dech. Takže já volím jednu minutu a na display hodinek už „dýchá“ překrásný ornament a vizualizuje vám váš dech. Hodinky na ruce příjemně vrní a udržují tempo – nádech – výdech. Stále vás to vede, takže můžete i zavřít oči a nádherně vše prodýchat.

Nechci vás nijak poučovat co by se mělo a nemělo, jen vám chci dát prima tip na technologii, kterou jsem pochopil a plně ovládl pro vlastní potřebu. Vím, že těch, kteří mají konkrétně tyto chytré hodinky, bude pomálu, ale věřím, že najdete podobné aplikace i pro jiné smartphony nebo chytré hodinky. A teď už jen… nádech… výdech…

A tady je oficiální ukázka aplikace přímo od Apple:

Můžete také rád

Komentáře jsou uzavřeny.

Více v Technologie