EmoceLifestyle

Když naše radost shoří na prach

Když naše radost shoří na prach
Když naše radost shoří na prach

Se syndromem vyhoření jsme se na určité úrovni setkali všichni. Každý jeden z nás zažil chvíli, kdy toho bylo příliš, kdy námaha a zahlcení přesáhly únosnou mez, kdy únava vyhodila pojistky celému organismu, nebo alespoň silně omezila schopnost vřele a upřímně komunikovat s blízkými. Realita zešedla a jakákoli činnost získala punc stereotypu. A kdo to nezažil, tak se pravděpodobně bojí, že ho to potká co nevidět.

RADOST SYTÍ A VYŽIVUJE
Existuje mnoho příznaků vyhoření, ale já bych ráda vypíchla jeden, pro mě naprosto zásadní. A sice ztrátu radosti a chuti do života. Přijde vám to jako druhotný znak? Myslíte si, že důležitější je udržet výkonnost a přeprat únavu? Že hravost je pro nýmandy, kteří v životě nechtějí nic dokázat? Chyba lávky. Kde není radost, tam totiž není nic. A tahle nicota se pak dříve nebo později rozleze a uvelebí ve vašem životě.

Radost totiž není jen to, že nás rozesměje vtip nebo partner. Je to esence celkové spokojenosti. Je to jasná informace, že v našem emocionálním systému jsou všechny potřeby saturovány a my se cítíme zajištěni a v bezpečí. A recipročně, radost nás sytí a vyživuje. Je jako čerstvě okysličená krev, která proudí systémem a přivádí vitalitu do každičké buňky.

KOUŘOVÁ CLONA
Vyhoření se v životě pochopitelně neobjevuje ze dne na den. Než se pomyslná elektroinstalace vznítí, tak už nějakou dobu doutná. A ruku na srdce, my to někde uvnitř cítíme a vnímáme tu jemnou kouřovou clonu, které se plíží a zamořuje náš systém. Bohužel drtivá většina lidí neví, jak s tímto stavem naložit, a tak to udělá jako vždycky. Potlačí ho, vytěsní, zabere víc. Zkrátka párkrát do té doutnající hromádky z plných plic foukne, a tím se oheň rozhoří rychleji. A pak už se jen obrazně odpočítávají minuty do zkázy.

JE TŘEBA JEDNAT NEODKLADNĚ
Co tedy s tím? Berte velmi, velmi vážně, když se vám ze života začne vytrácet radost. Stejně tak jako berete vážně otevřené zranění, při kterém hrozí velká ztráta krve. Je třeba jednat neodkladně. Prvním krokem budiž zpomalení. Ano, to zpomalení, kterému se všichni vyhýbáme, protože teď na něj prostě není vhodný čas.

Upřímně a s velkým pochopením si vyslechněte všechny argumenty své hlavy, proč to teď nejde a pak stejně zpomalte a začněte pátrat po tom, co vám dělá v životě radost. Nebuďte sami sobě sabotéry a nevymýšlejte si neadekvátní přání, která si nemůžete dovolit finančně ani časově. Držte se v intencích jednoduchosti. Co mi tady a teď vykouzlí úsměv na rtech? Zaměřte se na věci, které můžete udělat v intencích pár minut. Cokoliv, co vyžaduje plány, extra čas a podmínky odložte na jindy a znovu se vraťte do přítomnosti a ptejte se sami sebe. Čím si tady a teď mohu udělat radost?

APLIKUJTE PRAVIDELNĚ NA POSTIŽENÉ SITUACE
Aplikujte poctivě každý den, kdykoliv se budete cítit zahlcení, pod tlakem, podráždění, unavení, smutní, bezmocní. Převezměte odpovědnost za volbu, kterou činíte. V takových nenápadných chvílích se totiž rozhodujete, zda pokračovat na přímé cestě k vyhoření, nebo zda v sobě oživit sebeuzdravující sílu, kterou radost bezesporu je.

Můžete také rád

Emoce

(S)mysl života

Čas od času mne navštíví klient s dotazem na smysl života. Scénář je vždy ...

Komentáře jsou uzavřeny.

Více v Emoce