EmoceZdraví

Když se dítě bojí „kakat“

Krásný den, dnes vám popíšu případ z mé poradenské praxe, který se často opakuje. Klientka má 2,5 letou holčičku, u které si všimla, že několik měsíců opakovaně zadržuje stolici, nechce chodit na nočník a schovává se za roh, kde tlačí.

Z osobní i klientské praxe mi vyplývá fakt, že jde o závažnou záležitost. Bohužel rodiče to tak často nevnímají. Gasroenterologové tvrdí, že pokud se dítě správně nevyprazdňuje,  zůstává zahnívající stolice v těle a může tak přispívat k rozvoji dalších zdravotních problémů. Dá se říci, že tato záležitost je utrpením  velkého procenta maminek . I já sama jsem tím v dětství trpěla. A na závěr tohoto článku vám důvod popíšu, neboť si na to dobře vzpomínám.

Nyní ale k problému:

Často si rodiče stěžují, že jejich dítě jim tímto bere energii.. že ONO nechce… jenže je potřeba si uvědomit, zda náhodou rodič  sám – nepřilívá benzín do ohně. Při společných konzultacích se nečastěji shodneme na těchto až banálních příčinách:

  1. Dítěti je podáváno hodně sladkostí, málo tekutin,  nemá pohyb, nemá ve stravě vlákninu, nemá návyk konzumace ovoce a zeleniny. Tím se vytvoří tvrdá stolice a prázdnění je bolestivé. Tato bolest pak způsobuje opakovaný strach z vyprazdňování. A to nemluvím o traumatech spojených s následnám klystýrem.
  1. Rodiče a příbuzní, ve své nevědomosti,  nehovoří s dítětem jako s rovnocenným partnerem. Např. se o stolici dítěte vyjadřují takto… to je ale krásné hovínko a jak smrdí, fůůj. Dítě ale není hloupé a i ono, stejně jako 90% dospělých, vnímá stolici jako něco intimního. Nevhodné poznámky dokáží způsobit velký blok.
  1. Ve střevech je nedostaek probiotických bakterií o mnoha kmenech. Většinou jako následek ATB léčby.
  1. Chybí důslednost rodiče v režimu a návyku prázdnění. Dítě se učí pozorováním. Tzn.  když dítě u rodiče neslyší a nevidí, že i on sám se jde “vykakat”, protože je např. ráno, nemá ani ono důvod se o to pokoušet.
  1. Rodiče předčasně pokazí přirozený vylučovací systém. Jak? Podáváním projímadel,  včetně čípků. Ano! Opravdu se do děje. Při pravidelném užívání těchto preparátů vzniká  tzv. syndrom líného střeva a dítě není přirozeně nuceno ke stolici.
  2. Rodiče nemají trpělivost. Jsou zaneprázdnění něčím jiným, než hlídat stolici dítěte.
  1. Roli hraje také psychosomatika.
  1. Možná jsou i chorobou poškozená střeva, která problém způsobují. Může jít např. o zůžení střev v důsledků zánětů, alergií, infekcí atd. Zde je třeba nutně hledat diagnózu.

I já sama jsem problémem prázdnění v dětství procházela. Rodiče mne ve své uspěchanosti posadili na nočník a jelikož jsem z nich cítila potřebu mého urychleného vyprázdnění, tak to jako naschvál nešlo. Maminka mne pořád povzbuzovala, kontrolovala, motivovala, vyhrožovala a já nic. Po několika dnech byl nezbytný klystýr, což bylo emoční trauma a vnímala jsem to jako trest. I když dnes jsem jí vděčná za to, že pečovala o to, abych se vyprázdnila a neřešila to projímadly.

Možná jste čekali, že budu psát o pomoci např. Aloe Vera Gelem, ano znám různé cesty, ale chci říci, že cesta je především odhalit příčinu, která může být banální. Kde je příčina, je i řešení. Pro inspiraci sledujte magazín helou.cz a ispirovat se můžete také poslechem pořadu O zdraví s Markétou Kopčilovou na online Rádiu Helou!

Můžete také rád

Komentáře jsou uzavřeny.

Více v Emoce