Spojte se s námi

Ahoj, co jste hledali?

Emoce

Když se dítě bojí “kakat”

Krásný den, dnes vám popíšu případ z mé poradenské praxe, který se často opakuje. Klientka má 2,5 letou holčičku, u které si všimla, že několik měsíců opakovaně zadržuje stolici, nechce chodit na nočník a schovává se za roh, kde tlačí.

Z osobní i klientské praxe mi vyplývá fakt, že jde o závažnou záležitost. Bohužel rodiče to tak často nevnímají. Gasroenterologové tvrdí, že pokud se dítě správně nevyprazdňuje,  zůstává zahnívající stolice v těle a může tak přispívat k rozvoji dalších zdravotních problémů. Dá se říci, že tato záležitost je utrpením  velkého procenta maminek . I já sama jsem tím v dětství trpěla. A na závěr tohoto článku vám důvod popíšu, neboť si na to dobře vzpomínám.

Nyní ale k problému:

Často si rodiče stěžují, že jejich dítě jim tímto bere energii.. že ONO nechce… jenže je potřeba si uvědomit, zda náhodou rodič  sám – nepřilívá benzín do ohně. Při společných konzultacích se nečastěji shodneme na těchto až banálních příčinách:

  1. Dítěti je podáváno hodně sladkostí, málo tekutin,  nemá pohyb, nemá ve stravě vlákninu, nemá návyk konzumace ovoce a zeleniny. Tím se vytvoří tvrdá stolice a prázdnění je bolestivé. Tato bolest pak způsobuje opakovaný strach z vyprazdňování. A to nemluvím o traumatech spojených s následnám klystýrem.
  1. Rodiče a příbuzní, ve své nevědomosti,  nehovoří s dítětem jako s rovnocenným partnerem. Např. se o stolici dítěte vyjadřují takto… to je ale krásné hovínko a jak smrdí, fůůj. Dítě ale není hloupé a i ono, stejně jako 90% dospělých, vnímá stolici jako něco intimního. Nevhodné poznámky dokáží způsobit velký blok.
  1. Ve střevech je nedostaek probiotických bakterií o mnoha kmenech. Většinou jako následek ATB léčby.
  1. Chybí důslednost rodiče v režimu a návyku prázdnění. Dítě se učí pozorováním. Tzn.  když dítě u rodiče neslyší a nevidí, že i on sám se jde “vykakat”, protože je např. ráno, nemá ani ono důvod se o to pokoušet.
  1. Rodiče předčasně pokazí přirozený vylučovací systém. Jak? Podáváním projímadel,  včetně čípků. Ano! Opravdu se do děje. Při pravidelném užívání těchto preparátů vzniká  tzv. syndrom líného střeva a dítě není přirozeně nuceno ke stolici.
  2. Rodiče nemají trpělivost. Jsou zaneprázdnění něčím jiným, než hlídat stolici dítěte.
  1. Roli hraje také psychosomatika.
  1. Možná jsou i chorobou poškozená střeva, která problém způsobují. Může jít např. o zůžení střev v důsledků zánětů, alergií, infekcí atd. Zde je třeba nutně hledat diagnózu.

I já sama jsem problémem prázdnění v dětství procházela. Rodiče mne ve své uspěchanosti posadili na nočník a jelikož jsem z nich cítila potřebu mého urychleného vyprázdnění, tak to jako naschvál nešlo. Maminka mne pořád povzbuzovala, kontrolovala, motivovala, vyhrožovala a já nic. Po několika dnech byl nezbytný klystýr, což bylo emoční trauma a vnímala jsem to jako trest. I když dnes jsem jí vděčná za to, že pečovala o to, abych se vyprázdnila a neřešila to projímadly.

Možná jste čekali, že budu psát o pomoci např. Aloe Vera Gelem, ano znám různé cesty, ale chci říci, že cesta je především odhalit příčinu, která může být banální. Kde je příčina, je i řešení. Pro inspiraci sledujte magazín helou.cz a ispirovat se můžete také poslechem pořadu O zdraví s Markétou Kopčilovou na online Rádiu Helou!

Autor

Reklama

Tohle by se vám mohlo líbit

Emoce

Říká se, že jedinou životní konstantou je změna. Svět, naše tělo, náš nervový systém je jako neustále se měnící améba. Každá vteřina je ztělesněním...

Emoce

Čas od času mne navštíví klient s dotazem na smysl života. Scénář je vždy velmi podobný: hledá něco, co jeho existenci naplní smyslem, co mu...

Emoce

Berete do ruky tužku a diář a říkáte si, hmm, konečně článek, který mě naučí správně si naplánovat život? Ach, omlouvám se, ale musím...

Káry

V pátek 23. října 2020 se to stalo a já jsem v Ostravě převzala své první manažerské LR auto. Radost veliká, sen i cíl...

Copyright © 2015 - 2020 Firestarter s.r.o.

error: Content is protected !!