NovinkyZdraví

Když vás přestane bavit rýma

Když vás přestane bavit rýma

Zdravím vás z Helou! V současné době velmi často pomáháme řešit ucpaný moc a celkové nachlazení jak u dětí, tak u dospělých. V rámci konzultací, které s kolegy ve velkém měřítku provádíme, jsme se shodli na jedné zásadní věci:  ve společnosti je velmi slabá edukace k této problematice.

Mámy jsou často dost zoufalé: dítě opět soplí a má červené oči, bolí uši  a hlava a jsou neustále nasazována antibiotika (ATB). Trápí je nespavost z toho, zda dítě ráno bude schopno jít do vzdělávacího ústavu a co řeknou šéfovi, když… Současně se ukazuje skutečnost, že lidé si  stále více uvědomují problém nadužívání antibiotik a hledají další cesty k podpoře – jako  např. pomoc přírody, tedy “jemné medicíny”.

Pro zachování rozvážného myšlení je vhodné vědět, co je to rýma. Při pochopení funkčnosti těla se dá velmi snadno problém řešit efektivně, levně a rychle.  Předám vám proto  záměrně velmi zjednodušený pohled.

Když se imunitně oslabený člověk dostane prvotně do kontaktu např. s “rýmovými” patogeny, začínají se tyto “zahnízďovat” v nosní sliznici. Dochází k jejich rychlému množení a imunitní systém reaguje vznikem zánětu. Při zánětu vzniká otok (tj. ucpaný nos) a současně se začne utvářet sekret, kterému lidově říkáme sopel. Otok znesnadňuje dýchání, a tak nastává kýchání. Stav zhoršuje také prochlazení a předčasný kontakt s masou lidí, tj. např. brzký návrat do školky či práce.

Jestliže se nepodaří zdárně zastavit nosní infekci první dny, stává se, že v tomto prostředí se druhotně začnou rozmnožovat další patogeny, a to jsou bakterie. Obecně snadno zvládnutelný  původní čirý sekret se tak začne měnit na hnisavý žlutý až zelený. Ten velmi často prostupuje také do dolních cest dýchacích a uší, přichází také teplota. Dochází tak k hnisavé infekci, která se většinou musí řešit antibiotickou léčbou, která má současně negativní vliv na střevní mikroflóru. To má za následek roztočení koloběhu opakovaných infekcí, které natolik přetěžují imunitní systém, že může dojít k impulzu rozběhu dalších chronických onemocnění. V této souvislosti bych ráda upozornila na osobní pokoru k ATB. Bohu díky za jejich existenci. Co mi však vadí, je jejich přehnané podávání i v případech, kdy to není nutné. Pojďme ale dále.

Jako spouštěč infekce v nose se často ukazuje také alergen.  Toto jednoznačně znamená, že k běžnému a včasnému řešení rýmy je třeba přidat také omezení kontaktu s alergenem, což je potřeba alergologicky vyšetřit. Rodič si pak myslí, že nosí dítě rýmy ze školky, jenže problém je např. v kočce, která sdílí s nemocným domácnost.

V praxi jsem se mnohokrát setkala s tím, že si lidé s chronickou rýmou zničili nosní sliznici po neustálé aplikaci nosních kapek.  Následně trpí neustálým pocitem ucpaného nosu. Jde o to, že v mnoha nosních kapkách se vyskytuje např. derivát efedrinu. Když už nosní sliznice reaguje na přemíru tohoto efedrinu, projevuje se to chronickým otokem. To je také důvod, proč  není vhodné kapat neustále a dokola. Vždy je třeba pouze pár dnů, jak je to doporučováno v příbalových letácích či lékárníkem nebo najít alternativu těchto kapek.

CO TEDY DĚLAT S RÝMOU

Je-li rýma začínající vodnatá, čirá, je důležité si uvědomit, že roli hraje čas a pracovat s ní. Tzn. ihned zvýšit množství kvalitních vitamínů. Ráda bych zdůraznila slovo “kvalitní“. Bohužel doba supermarketů nenahrává možnosti získat hodnotné ovoce a zeleninu na živiny, proto je většinou nutné uvažovat o kvalitním potravinovém doplňku. Zajisté existuje na trhu mnoho skvělých možností. Já osobně mám velmi dobré zkušenosti s vitamíny z nabídky německé firmy LR Health & Beauty, přičemž je mi velmi sympatické pro technologii zpracování a obohacenost o dvojnásobnou dávku tolik potřebného a nedostatkového vit. D.   U lidí, kde hrozí rozběh chronických nemocí nebo závažné kardiovaskulární problémy doporučuji už i v počátku intenzivní cílenou podporu imunity.

Do nosu je vhodné aplikovat minerálku nebo mořskou vodu a opakovaně zvlhčovat nejen nos, ale také místnost. Trpíte-li silným otokem a hrozí zadní rýma, velmi se osvědčilo proředit např. Vincentku v kapkách s aloe vera s bylinami. Je třeba však znát SPRÁVNÝ poměr ředění, aby v případě dítěte nedošlo ke štípání překrvené sliznice.  Tato aplikace pomáhá zvládnutí otoku, dobře se dýchá a odtok rýmy je snadnější. To je velmi výhodné jako prevence zánětu středního ucha. Je třeba si také dát pozor na kvalitní techniku smrkání, přičemž je nutné vysmrkat nosní dírky jednotlivě.

Dojde-li už k přechodu na rýmu pokročilou –  bakteriální, je třeba často vyhledat lékaře, který vyhodnotí, zda je nutno nasadit ATB. Tohoto se však lidé bojí a hledají alternativy řešení, neboť si chtějí ochránit střevní mikroflóru. Nabízí se tak otázka, co dělat?

Milí čtenáři, to bychom vám velmi rádi sdělili napřímo, jak je u nás na platformě Helou! zvykem. Ovšem směrnice EU o lékařských tvrzeních neumožňuje uvádět konkrétní řešení, v případě dalších dotazů mne nebo mé kolegy z platformy Helou! kontaktujte. Individuální pohled  je skutečně nutný a šetří lidem čas a peníze.”

Můžete také rád

Komentáře jsou uzavřeny.

Více v Novinky