Když vás přestane bavit rýma

Když vás přestane bavit rýma

Zdravím vás, milí čtenáři. V aktuálním  sychravém období v Helou! nejčastěji řešíme rýmu a celkové nachlazení jak u dětí, tak u dospělých. V rámci konzultací, které s kolegy ve velkém měřítku provádíme, jsme se shodli na jedné zásadní věci:  ve společnosti je velmi slabá edukace k této problematice.

Mámy mně i kolegům často volají a píší, že jsou zoufalé, dítě opět soplí a má červené oči, že bolí uši  a hlava a jsou neustále nasazována antibiotika (ATB). Trápí je nespavost z toho, zda dítě ráno bude schopno jít do vzdělávacího ústavu a co řeknou šéfovi, když… Současně se ukazuje skutečnost, že lidé si  stále více uvědomují problém nadužívání antibiotik a hledají další cesty k podpoře – jako  např. pomoc přírody, tedy “jemné medicíny”.

Pro zachování rozvážného myšlení je vhodné vědět, co je to rýma. Při pochopení funkčnosti těla se dá velmi snadno problém řešit efektivně, levně a rychle.  Předám vám proto velmi zjednodušený pohled.

Když se imunitně oslabený člověk (oslabenost vlivem překyselení, častých ATB, stresu, aj.) dostane prvotně do kontaktu např. s “rýmovými” viry, začínají se tyto zahnízďovat v nosní sliznici. Dochází k jejich rychlému množení a imunitní systém reaguje vznikem zánětu. Při zánětu vzniká otok (tj. ucpaný nos) a současně se začne utvářet sekret, kterému lidově říkáme sopel. Otok znesnadňuje dýchání, a tak má člověk problémy s kýcháním. Stav zhoršuje také prochlazení a předčasný kontakt s masou lidí, tj. např. brzký návrat do školky či práce.

Jestliže se nepodaří zdárně zastavit virovou infekci v nose první dny, stává se, že v tomto prostředí se druhotně začnou rozmnožovat další patogeny, a to jsou bakterie. Obecně snadno zvládnutelný  původní čirý sekret se tak začne měnit na hnisavý žlutý až zelený. Ten velmi často prostupuje také do dolních cest dýchacích a uší, přichází také teplota. Dochází tak k hnisavé infekci, která se většinou musí řešit antibiotickou léčbou, která bohužel likviduje také střevní mikrobiom. To má za následek roztočení koloběhu opakovaných infekcí, které natolik přetěžují imunitní systém, že může dojít k impulzu rozběhu dalších chronických onemocnění. V této souvislosti bych ráda upozornila na osobní pokoru k ATB. Bohu díky za jejich existenci. Co mi však vadí, je jejich přehnané podávání i v případech, kdy to není nutné. Pojďme ale dále.

Jako prvotní příčina rýmy však nemusí  být jen vir, ale často jsou to také alergeny.  Toto jednoznačně znamená, že k běžnému a včasnému řešení rýmy je třeba přidat také omezení kontaktu s alergenem, což je potřeba alergologicky vyšetřit. Velmi častá je totiž kombinace těchto dvou příčin. Rodič si pak myslí, že nosí dítě rýmy ze školky, jenže problém je např. v kočce, která sdílí s nemocným domácnost.

V praxi jsem se mnohokrát setkala s tím, že si lidé s chronickou rýmou zničili nosní sliznici po neustálé aplikaci nosních kapek.  Následně trpí neustálým pocitem ucpaného nosu. Jde o to, že v mnnoha nosních kapkách se vyskytuje např. derivát efedrinu. Když už nosní sliznice raguje na přemíru tohoto efedrinu, projevuje se to chronickým otokem. To je také důvod, proč  není vhodné kapat neustále a dokola. Vždy je třeba pouze pár dnů, jak je to doporučováno v příbalových letácích nebo najít alternativu těchto kapek.

CO TEDY DĚLAT S RÝMOU

Je-li rýma začínající vodnatá, čirá, je důležité si uvědomit, že roli hraje čas a likvidovat viry. Tzn. ihned zvýšit množství kvalitních vitamínů. Ráda bych zdůraznila slovo kavalitních. Bohužel doba supermarketů nenahrává možnosti získat živinově hodnotné ovoce a zeleninu, proto je většinou nutné uvažovat o kvalitním potravinovém doplňku. Zajisté existuje na trhu mnoho skvělých možnosti. Já osobně mám velmi dobré zkušenosti s produktem VitaAktiv od LR Health & Beauty, přičemž je mi velmi sympatický pro bioaktivnost, studené lisování a obohacenost o dvojnásobnou dávku tolik potřebného a nedostatkového vit. D.   U lidí, kde hrozí rozběh chronických nemocí nebo závažné kardiovaskulární problémy doporučuji už i v počátku nasadit produkt Colostrum, o kterém se ještě zmíním.

Do nosu je vhodné aplikovat Vincentku nebo mořskou vodu a opakovaně zvlhčovat nejen nos, ale také místnost. Trpíte-li silným otokem a hrozí zadní rýma, velmi se osvědčilo proředit Vincentku v kapkách s produktem Spray první pomoci opět z dílny LR. Je třeba však znát SPRÁVNÝ poměr ředění, aby v případě dítěte nedošlo ke štípání překrvené sliznice. Dítě by se tak produktu zbytečně leklo, což by byla obrovská škoda vzhledem k fanastickým možnostem pomoci Spraye první pomoci napříč nemocemi.  Tato aplikace téměř okamžitě likdivuje otok, dobře se dýchá a spouští tak odtok rýmy, včetně tzv. zadní. To je velmi výhodné jako prevence zánětu středního ucha. Je třeba si také dát pozor na kvalitní techniku smrkání, přičemž je nutné vysmrkat nosní dírky jednotlivě.

Dojde-li už k přechodu na rýmu pokročilou –  bakteriální, je třeba často vyhledat lékaře, kerý vyhodnotí, zda je nutno nasadit ATB. Tohoto se však lidé bojí a hledají alternativy řešení, neboť si chtějí ochránit střevní mikroflóru. Nabízí se tak otázka, co dělat? Jak jsem již mnohokrát na našem webu a FB Helou! psala, velmi se osvědčil produkt Colostrum. Já s obrovským úspěchem používám patentově zpracované technologií za studena opět od LR. Toto Colostrum svým nadstandardním množstvím protilátek řady IgA  velmi posiluje imunitní systém a reaguje tak antibioticky i protivirově. Je třeba jej však nasadit včas. Nutno říci, že ani tento produkt není vhodný pro každého. Je třeba posoudit také historii člověka, zda se neléčí s dalšími chorobami, atd. Praxe mně i kolegům jednoznačně ukazuje, že individuální pohled  je skutečně nutný a šetří lidem čas a peníze.

Všimla jsem si, že pomoc hledají především ti lidé, kde klasická medicína selhala. Tito lidé mají velmi často poškozený mikrobiom z různých příčin a jejich imunita neplní svou funkci. Zde pak přichází na řadu další potřebné kroky, jako je péče o střevní mikroflóru, modulace imunity – včetně úpravy výživy. Tyto kroky vedou k jednoduchým cílům: doplnit, vyčistit, namodulovat a zregenerovat sliznice tak, aby infekční ataky přicházely méně často, byly snadno zvládnutelné, nebylo nutné je řešit ATB, aby nezatěžovaly ekonomickou situaci rodiny a dovedly člověka opět do stavu, kdy se dlouhodobě může těšit dobrému zdraví.

Přeji vám hodně zdraví a radosti,
Markéta Kopčilová, Bronzový organizační manažer LR

Doporučené stránky:
www.facebook.com/heloucz
www.marketakopcilova.cz
www.kopcilovi.cz

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.