Zdraví

Kolik stojí vaše zdraví?

V době dnešní nemocné lidské společnosti přetrvává názor, že zdraví je drahé. Je úplně jedno, zda k tomuto názoru člověk dozraje v rámci doplatků u lékaře, nákupem v lékárně, navštíví léčitele, bylinkáře, rehabilitaci, fitness centrum pro hubnutí, LR Health & Beauty partnera, maséra, lázně, prodejnu bio potravin či vyjede k moři nebo na hory pro čistý vzduch. Vše stojí investice.

V rámci Helou! jsme se s kolegy nedávno shodli, že zde panuje až neuvěřitelný fenomén. Jaký? Člověk není vycvičen k tomu, aby si uvědomoval roli svého fyzického těla. Často se hovoří o lidském tělu  jako o autě. Aby auto jelo, je nutné jej pravidelně udržovat, čistit, doplňovat tekutiny, výživu, promazávat, dofukovat kola, ochraňovat lak, zavařit díry, změřit toxické výfukové plyny, zajet na myčku zevnitř i zvenku…chceme, aby bylo auto bezpečné a krásné a aby nám dlouho vydrželo a nepřinášelo starosti. Muži na toto téma dokáží hovořit hodiny, dny, roky. Vždyť má vozit právě nás.

I tělo je takový “dopravní prostředek”. Veze naši duše, naše opravdové Já. Tělo nám umožňuje pracovat, tvořit, dávat, přijímat, užívat si života, prožívat lásku, sloužit ostatním, tělo nám radí, vede nás, je moudré. Přesto jej bereme jako automatiku. Však ono se samo zdetoxikuje, nadechne, vydechne, promaže, vyprázdní, doroste…

Nedávno jsem na jednom semináři prohlásila, že až ke mně přijde člověk, který řekne: “Paní Kopčilová, já jsem zdráv, vitální, štíhlý, plný energie, chci si to udržet! Co mi doporučíte?” Tak budu skákat metr do stropu a pozvu jej do Rádia Helou!l aby nás inspiroval, jak k takové moudrosti dospěl. Ne! Mohu vám říci, že 99% lidí přichází až s poškozeným tělem. Takovým, kde nejen že už si tělo nedokázalo pomoci samo (a věřte, že tělo na to páky má), ale nedokázala pomoci ani medicína sama o sobě. Lidé přichází zanedbaní, s těžkými stavy zánětů, diabetem, přichází pro podporu onkologické léčby, pro řešení atopických ekzémů, alergií, chronických gynekologických problémů, s ledvinovými kameny, ucpanými cévami, s obezitou, depresemi, nefunkčními klouby, žaludečními problémy aj. Ano, dokážeme pomoci, jenže to už něco stojí. A tím nemyslím pouze finance, ale také odhodlání, čas, trpělivost, změnu životního stylu, práci na emocích. Často je třeba změnit práci. Je to prostě helou! (health-emotions-lifestyle-opportuniny-unity).

A jak to pokračuje dál? Ačkoliv se nám daří  cca v 80% případů úspěšně podpořit ozdravný proces, sledujeme dvě kategorie lidí. Ta první je fakt vděčná za zlepšení stavu a směřuje k uzdravení a dluhodobé remisi. A ta druhá? Spadne opět to svého starého života a za rok přichází zase s žádostí o pomoc, která je ještě více nákladná po všech životních rovinách.

Pojďme si udělat matemackou rovnici.

Zdraví je DRAHÉ, když sečteme:

 • finanční výdaje na náš nestřídmý konzumní život za několik let zpět nebo za celý život
 • nevyčíslitelnou ztrátu orgánu (zub, střevo, část plic, oči, uši, dál raději nepišu…)
 • čas strávený v nemocnici či pracovní neschopnosti a nemožnost budovat kariéru či platit závazky
 • léky, operace, invalidita, rehabilitace, celoživotní dieta, ztráta pohyblivosti
 • ztráta kariéry, sebeúcty, sebehodnoty, vztahů i naděje

Zdraví je DOSTUPNÉ, když sečteme:

 • život v rovnováze (čas pro práci, rodinu, tvoření, seberozvoj, odpočinek)
 • jíme střídmě a kvalitně
 • včas řešíme drobné zdravotní problémy
 • preventivně pomáháme tělu s očistou a regenerací
 • čerpáme energii z přírody, hor, vody
 • nepřetěžujeme tělo extrémním pohybem
 • snažíme se najít vnitřní klid
 • žijeme podle toho, na co člověk má, mnoho lidí se vystavuje zbytečnému finančnímu tlaku
 • snažíme se být šťastní
 • jsme vděční a pokorní

Vím, ono se to lehce napíše, ale hůře provozuje. Znám to na sobě. Je to jen takový krátký nástin z komunikace, kterou vedu s každým člověkem, který k nám přichází pro radu. A vedu tu komunikaci také sama se sebou. Mám se sebou také co dělat, stejně jako všichni. Doba je divoká, náročná, jenže je na nás, zda se necháme životem ovládat nebo jej ovládneme my.

Já už platit nechci, přišla jsem o velkou část střeva, o jedno ucho, následně o schopnost kvalitního projevu, dále o několik zubů, vejcovod.. Stačilo. Už ne! Vy ano?

Můžete také rád

Komentáře jsou uzavřeny.

Více v Zdraví