Novinky

Mezinárodní den dětí a jeho historie

Znáte historii tohoto dne? Nebudeme vás zahlcovat dlouhými texty a tak vám v koncentrované podobě dáváme ty nejzásadnější fakta.

Turecko jak víme je díky současnému prezidentovi zemí nedemokratickou, ale… podnět k založení oslavy dne dětí pochází z této země! 23.4.1920 prohlásil tehdejší ochránce národních práv Mustafa Kemal, že důležitou součástí budování státu jsou právě děti. Turci tento den slaví dodnes.

Další krok k oslavě v Mezinárodního dne dětí vzešel ze Světové konference pro blaho dětí, která se uskutečnila v roce 1.6.1925 v San Franciscu. Zde čínský generální konzul shromáždil čínské sirotky jen proto, aby poukázal na fakt, že by se lidé v Americe měli více zajímat o osudy těchto dětí.

Ale i češi pomohli vzniku tohoto významného svátku! V roce 1949 vyhlásila Mezinárodní demokratická federace žen Den pro ochranu dětí a důvodem bylo zabíjení žena a dětí v Lidiích v roce 1942. Den oslav byl stanoven… ano, na 1.6.

Ovšem proč dělat věci jednouduše, že? On se vždy najde úředník, který v tom udělá „pořádek“ a tak v roce 1954 přišla OSN s myšlenkou vyhlásit Světový den dětí na 20.11.1954, kdy byla přijata Deklarace o právech dítěte. A tak některé státy slaví v červnu a jiné v listopadu…

Všem dětem celého světa lásku a mír.

Můžete také rád

Komentáře jsou uzavřeny.

Více v Novinky