ZdravíŽivotní styl

Michaela Miklicová: Vidět dceru tlačit vozík mne dojalo

Helou! čtenáři online magazínu Helou.cz. Je tomu pár dnů, co jsem prohlížela fotky v mobilu a velmi mne zaujala ta, na které naše dcera tlačí invalidní vozíček. Možná jsem v ní poznala sebe sama v dětství, možná se od ní mám ještě více učit. Chci vám tento postřeh sdílet, neboť děti nám často ukazují mnoho.

S dcerou pravidelně navštěvujeme našeho dědečka (mého otce), který má ve Starém Městě u Uherského Hradiště Protetické Centrum. Dcera měla v květnu tři roky a řekla bych, že velmi vnímá to, co děda dělá. Když přijdeme do firmy,  komunikace už není o tom, že máte dítě raději předem upozorňovat a omlouvat, že např. poukázalo na chybějící končetinu. Dostala jsem jasnou “zprávu”, že dcera rozumí situaci a cíleně koná. A co se stalo? Čtěte dále.

V rámci servisu otcova Protetického Centra se snažíme klientům poskytnout služby v plné výši. V mnoha případech je nutné zabezpečit např. přepravu klienta z místa na místo. Sem tam je fajn vytáhnout klienta také na kafčo pro změnu prostředí. Máme takovou přítelkyni, paní Renatu, se kterou se rády setkáváme. A právě minulý týden jsem pro ni zabezpečovala přepravu. Při cestě jsem s dcerou, která jela se mnou, měla hezký rozhovor. Popisovala jsem jí, že jedeme pro paní Renču. Ona mne vnímala a radostně doplnila: ”Ano, to je ta paní, co má jen jednu nožičku a dědeček jí udělá dvě!” A měli jste ji vidět, jak letěla v centru k paní Renatě a roznášela radost, že už má nohy dvě, a jak chtěla tlačit vozíček a….

Děti jsou opravdu velmi chytré, hodně si pamatují a když se s nimi otevřeně mluví, dokáží nás překvapit svou úvahou. Upřímně mne velmi potěšilo, jak dcera vnímá lidi s handicapem, neboť je mým cílem, aby se k těmto lidem vždy chovala slušně a s úctou. Moc bych si přála, aby děti i dospělí nevyčleňovali handicapované, např. po amputaci. Jsou to přece normální lidé. To, že nemají nohu nic neznamená. Jsou to velcí bojovníci, kteří se snaží znovu postavit na OBĚ nohy a vrátit zpět do svého života. Jsou úžasní a inspirující a dá se od nich učit. Pomozme jim.

Jak vnímáte vy lidi s tímto handicapem?

Můžete také rád

Komentáře jsou uzavřeny.

Více v Zdraví