ZdravíŽivotní styl

Milujete slunce? Jeďte na hory.

Milujete slunce? Jeďte na hory.
Milujete slunce? Jeďte na hory.

Tak letošek je o tom, že stále více lidí vyhledává letní dovolenou v horách. Chybí jim klid? Chtějí čerpat energii z hor? Jsou přesyceni  přeplněných turistických přímořských letovisek? Nebo se prostě v létě 2020 bojí odletět? Důvodů je hodně. Já osobně jsem horský typ. Pocházím z Bílých Karpat, takže navštěvuji jak ty české hory, tak ty slovenské. Např. Malá Fatra je srdcovka mého manžela a já se nemůžu dočkat, až se s našimi dvojčaty vydáme na vyhlášené halušky. O tom ale tento článek není. Ráda bych se podělila o pár poznatků z praxe.

Každoročně, cca od prosince do března, zaznamenávám velkou poptávku po opalovacích krémech pro lyžaře. Není se čemu divit. Hory umí být  celkem zrádné a je třeba k nim přistupovat s respektem. Kromě toho, že jste se více přiblížili Slunci, bílý sníh ještě více odráží sluneční paprsky, a tak často přijedete např. s vypálenými slunečními brýlemi, které jsou nejdříve červené, později hnědé. To se pak zachraňuje nákupem tmavého make-upu.

A jak je to v létě? Úplně stejně. Stále jste blízko Slunci a je vědecky změřeno, že co 1000 m.n.m. výše, tím intenzivnější je sluneční záření –  cca  o 10% a více.  Jedna má klientka, velmi světlý typ, přijela z horské letní dovolené s hlavou červenou, že vypadala jako žárovka. Díky tomuto spálení prodělala ještě úžeh, neboť neměla kvalitní čepici a přehřál se jí mozek. Proležela 3 dny s problémy a pokazila dovolenou nejen sobě, ale také dětem.

Takže na co si dát na horách pozor?

  1. Na spálení. Používejte kvalitní opalovací kosmetiku, která má vyvážené filtry proti UVA a UVB záření. Mimochodem, víte jak poznáte na etiketě výváženost filtrů? Naučte se také správně mazat, neboť faktory se  nikdy nesčítají. A nebojte se, máte-li kvalitní kosmetiku, opálíte se i s UV faktorem 50.
  2. Na úpal. Jezdíte na kole nebo provozujete náročné výšlapy? Hojně pijte. Tělo se potí a dehydratace a demineralizace vám může způsobit nevolnost, zimnici, závratě, průjem a zbytečnou bolest hlavy.
  3. Na úžeh. Mějte čepici a nechoďte, stejně jako u moře, na slunce mezi 11. – 14. hod.
  4. Na klíšťata. Zainvestujte do repelentu a řádně se po výšlapu prohlédněte. Naučte se také správné technice vytahování klíšťat.
  5. Na úrazy. Mějte pojištění, kvalitní oblečení a pevné boty. Vybavte se dobrou lékárničkou.
  6. Chraňte svoje oči.

A na závěr tip. Velmi se mi osvědčila opalovací kosmetika od německého výrobce LR Health & Beauty. Pokud se naučíte správné aplikaci, ochrání vás před UVA i UVB zářením, obsahuje celých 40%  aloe vera gelu. Myslím, že o blahodárných účincích aloe vera na spálenou kůži není třeba diskutovat, jde o babskou moudrost propsanou tisíci lety.  Užívejte letní dny v pohodě.

Můžete také rád

Komentáře jsou uzavřeny.

Více v Zdraví