Spojte se s námi

Ahoj, co jste hledali?

Zdraví

Milujete slunce? Jeďte na hory.

Milujete slunce? Jeďte na hory.
Milujete slunce? Jeďte na hory.

Tak letošek je o tom, že stále více lidí vyhledává letní dovolenou v horách. Chybí jim klid? Chtějí čerpat energii z hor? Jsou přesyceni  přeplněných turistických přímořských letovisek? Nebo se prostě v létě 2020 bojí odletět? Důvodů je hodně. Já osobně jsem horský typ. Pocházím z Bílých Karpat, takže navštěvuji jak ty české hory, tak ty slovenské. Např. Malá Fatra je srdcovka mého manžela a já se nemůžu dočkat, až se s našimi dvojčaty vydáme na vyhlášené halušky. O tom ale tento článek není. Ráda bych se podělila o pár poznatků z praxe.

Každoročně, cca od prosince do března, zaznamenávám velkou poptávku po opalovacích krémech pro lyžaře. Není se čemu divit. Hory umí být  celkem zrádné a je třeba k nim přistupovat s respektem. Kromě toho, že jste se více přiblížili Slunci, bílý sníh ještě více odráží sluneční paprsky, a tak často přijedete např. s vypálenými slunečními brýlemi, které jsou nejdříve červené, později hnědé. To se pak zachraňuje nákupem tmavého make-upu.

A jak je to v létě? Úplně stejně. Stále jste blízko Slunci a je vědecky změřeno, že co 1000 m.n.m. výše, tím intenzivnější je sluneční záření –  cca  o 10% a více.  Jedna má klientka, velmi světlý typ, přijela z horské letní dovolené s hlavou červenou, že vypadala jako žárovka. Díky tomuto spálení prodělala ještě úžeh, neboť neměla kvalitní čepici a přehřál se jí mozek. Proležela 3 dny s problémy a pokazila dovolenou nejen sobě, ale také dětem.

Takže na co si dát na horách pozor?

  1. Na spálení. Používejte kvalitní opalovací kosmetiku, která má vyvážené filtry proti UVA a UVB záření. Mimochodem, víte jak poznáte na etiketě výváženost filtrů? Naučte se také správně mazat, neboť faktory se  nikdy nesčítají. A nebojte se, máte-li kvalitní kosmetiku, opálíte se i s UV faktorem 50.
  2. Na úpal. Jezdíte na kole nebo provozujete náročné výšlapy? Hojně pijte. Tělo se potí a dehydratace a demineralizace vám může způsobit nevolnost, zimnici, závratě, průjem a zbytečnou bolest hlavy.
  3. Na úžeh. Mějte čepici a nechoďte, stejně jako u moře, na slunce mezi 11. – 14. hod.
  4. Na klíšťata. Zainvestujte do repelentu a řádně se po výšlapu prohlédněte. Naučte se také správné technice vytahování klíšťat.
  5. Na úrazy. Mějte pojištění, kvalitní oblečení a pevné boty. Vybavte se dobrou lékárničkou.
  6. Chraňte svoje oči.

A na závěr tip. Velmi se mi osvědčila opalovací kosmetika od německého výrobce LR Health & Beauty. Pokud se naučíte správné aplikaci, ochrání vás před UVA i UVB zářením, obsahuje celých 40%  aloe vera gelu. Myslím, že o blahodárných účincích aloe vera na spálenou kůži není třeba diskutovat, jde o babskou moudrost propsanou tisíci lety.  Užívejte letní dny v pohodě.

Reklama

Tohle by se vám mohlo líbit

Emoce

Říká se, že jedinou životní konstantou je změna. Svět, naše tělo, náš nervový systém je jako neustále se měnící améba. Každá vteřina je ztělesněním...

Emoce

Čas od času mne navštíví klient s dotazem na smysl života. Scénář je vždy velmi podobný: hledá něco, co jeho existenci naplní smyslem, co mu...

Emoce

Berete do ruky tužku a diář a říkáte si, hmm, konečně článek, který mě naučí správně si naplánovat život? Ach, omlouvám se, ale musím...

Káry

V pátek 23. října 2020 se to stalo a já jsem v Ostravě převzala své první manažerské LR auto. Radost veliká, sen i cíl...

Copyright © 2015 - 2020 Firestarter s.r.o.

error: Content is protected !!