ZdravíŽivotní styl

Ploché nohy bolí

Helou! Pečujete o své nohy? Vím, často přiznáváme, že ne. Jenže po návratu z mateřské do pracovního procesu mám potřebu říct: “Zajímejme se, nepodceňujme to!” Pracuji v oblasti protetiky, protože mi to dává smysl. Už od dětství vyrůstám mezi „amputáři“, tak co jiného bych také měla dělat. Vnímám to jeko své poslání! O tom už jsem však psala v magazínu Helou! dříve.

Teď se ale vraťme k mé dnešní myšlence. Ráda bych se zmínila, jak je důležité pečovat o své nohy a chodidla. Uvědomme si jednu velmi důležitou věc: nohy nás nosí celý život. Často si toho nevážíme, a  já pak vidím v našem centru co to je, když noha chybí nebo se nehojí. Je jen naše rozhodnutí, jak moc si jich budeme všímat. Proto vám přináším inspiraci, co pro ně můžeme udělat, dokud není výrazný problém.

O nohy se pečuje zvenčí, ale také zevnitř. Dnes tedy o vnějších možnostech.

Ženy i muži chodí na pedikúru chodidel. Je skvělý relax, když nožky necháte odpočinout a zároveň je noha zkrášlená. Já mám vždy pocit, že jsem u pedikérky nechala 10 kilo. A přitom na těch nohách téměř nic k odstranění nemám. Jenže, pedikúra má nesmírný význam i zdravotně, např. u popraskaných pat, při řešení kuřích ok, u zarůstání nehtů, diabetických pacientů… o tom však jindy.

Další tip chci nasměrovat jak k dospělým, tak k dětem. Jde o problematiku plochých nohou. Nevěřili byste, jak velkého procenta lidí se tento problém týká. Proto je důležité již od dětství používat velmi vhodnou ortopedickou obuv, která je k modelování plosky nohy určená. Na botách dětí nešetřete. Také je vhodné chodit po nerovnoměrném povrchu bosky, čímž se tvaruje ploska nohy. Doporučila bych najít rehabilitačního lékaře či ortopeda, který vás vyšetří a vyhodnotí stav. Pokud je to ve stádiu, kdy nestačí ortopedická bota, řeší se to u dětí vložkou do bot, která podpoří klenbu. Vložky se dělají vždy individuálně, jelikož se vyrábí na míru a podle požadavků lékaře.

U dospělých se také dělají individuální vložky. V kvaltních protetických firmách se používají technologie, při kterých se skenují chodidla. Zde jdou vidět veškeré deformity, otlaky či přetěžování chodidel. A věřte, často je to katastrofa. Velmi často se pacienti ptají, z čeho je bolí nejen nohy, ale také páteř a hlava. Ano, může jít o důsledek špatně zvolené obuvi či ploché nohy. Dobrá zpráva je, že vše se dá zachránit, jen se rozhodnout. Mějte krásné léto a vyzujte si sandály.

Můžete také rád

Komentáře jsou uzavřeny.

Více v Zdraví