ZdravíŽivotní styl

Překyselení organismu v praxi

Zdravím vás čtenáři online magazínu Helou.cz. Téměř 10-letá praxe i osobní zkušenost mi ukazuje, že dlouhodobé chronické překyselení těla není legrace. Dříve jsem to tak nevnímala. I nyní mám někdy pocit, že na internetu se z překyselení dělá přehnaný bubák a vyvolává rozporuplné diskuse. A nedivím se. Ráda bych vám předala své osobní zkušenosti.

Kyselé prostředí tělo potřebuje

Ano! Souhlasím. Již z biologie člověka je jasné, že kyseliny v jednotlivých tkáních jsou absolutně zásadní a nutné pro kvalitní fungování různých orgánů a udržení zdraví! Ale stejně tak – a o tom se už nepíše – je to i s  důležitým množstvím zásad ve tkáních. V různých částech těla jsou různé poměry zásad/kyselin. Někde je pro trávicí procesy potřeba více kyselého pH, jinde je potřeba prostředí více zásadité. A velké výkyvy jsou zdraví ohrožující. Zkrátka tělo je chytré a ví, jaký poměr zásad a kyselin potřebuje pro svou kondici v jednotlivých částech. A také má vlastní metody, jak si své poměry vyrovnávat.

Kde je tedy problém?

K pozornosti je však stav, kdy jde o pomalé plíživé a dlouhodobé NARUŠENÍ vyváženého poměru kyselin a zásad. Hovoříme pak o tzv. latentní acidóze. A takovou již tělo opravdu nepotřebuje. Je to smutné, ale můžeme si za to většinou sami – konzumním způsobem života moderní doby. Nadmírou stresu, nevhodné výživy, vysoké konzumace léků, nedostatkem pohybu, nekvalitou dýchání, neznalosti základních zásad fungování těla. A také jsou zde faktory, které jako jednotlivec těžce ovlivníme – elektrosmog, špatná voda, nečistý vzduch, nabízená supermarketová výživa, nedostatečná školní osvěta aj. Zkrátka našim životním stylem způsobujeme, že je v těle dlouhodobě více kyselin než zásad a tělo samo o sobě již nestíhá poměry vyrovnávat.

Jak se chronické překyselení projevuje?

V  životě máme situace, kdy jsme krátkodobě překyseleni – např. při nemoci, po operaci, nadměrným cvičením aj. Tělo se s tím vyrovná samo, popř. mu pomůžeme dobře promyšlenou stravou, regenerací v lázních. A jsme nadále v pohodě. Stav chronického překyselení vás však již obtěžuje. Projevuje se např. tak,  že se v těle daří častému rozvoji infekcí, a to nejen virových, ale také bakteriálních. Daří se množení plísní, růstu nežádoucích buněk (např. rakovinových). A samozřejmě je to pro-zánětlivé prostředí. Díky dlouhodobému nadměru kyselin je člověk nejen často nemocen, ale také unaven, nedaří se mu hubnout tuk ani přibrat na svalech, doba léčení akutních infekcí je příliš dlouhá, stav cév se neustále zhoršuje, přichází vysoký tlak, otoky, zpomaluje se hojení, vypadávají vlasy, často se objevuje akné atp. Všimla jsem si, že i odborná veřejnost dnes upozorňuje, že chronické překyselení může být jednou z důležitých příčin rozběhu či udržování civilizačních nemocí v akutním stavu.

Nemocný člověk nevědomě roztáčí kolotoč…

Představte si situaci, že člověk např. prochází agresivní léčbou. Jako vedlejší efekt potřebné léčby je nahromadění volných radikálů v těle – tedy překyselení. Bez průběžné nebo následné detoxikační podpory (např. lázně – prameny, masáže, byliny), je velmi často oteklý, jeho metabolismus je zablokován. Cítí se neustále unaven a řeší to nadměrnou konzumací kávy a sladkostí. Roztáčí se tak následný kolotoč dalších překyselujících faktorů.

Jak to řeší medicína

Situaci jsem konzultovala s mnoha lékaři z různých oborů a shodli jsme se na tom, že medicína si dokáže velmi kvalitně poradit s akutním řešením ohrožujících výkyvů kyselin a zásad. Ale na prevetivní chroničnost mírného zvýšení kyselosti se již nesoustředí. Ptala jsem se proč? Údajně na to lékaři nemají prostor, jsou zahlceni pacienty i administrativou a současně zde hraje roli také laxnost pacientů pro změnu životního stylu. S mírným, ale dlouhodobým překyslením je to jako s mírnou cukrovkou nebo postupnou nadváhou. Plíží se pomalu, dlouho nás neohrožuje, nebolí a najednou je zde stav, který nás uvádí do problému, který stojí nejen bolest, ale také peníze, strach, beznaděj.

Jaká jsou další řešení

Když se otočím zpět, tak za svůj praktický život jsem změřila pH možná i tisíc klientů s chronickými chorobami nebo nadváhou. A výsledek? Cca 90% lidí překyseleno s tím, že potvrzují výše uvedené problémy. Zajisté existuje mnoho směrů, jak situaci napravit. Zásadní je vždy prevence a osvěta. Tedy znát a rozumět situaci a pakliže je nepříznivá hledat řešení. Každému v dané situaci pomůže něco jiného. Někomu lázně a pitný režim vzácných minerálních pramenů (hodně efektivní), někomu, kdo není příliš “zanedbaný” volnými radikály stačí kvalitní zásaditá strava. Zde je ale problém: kde vzít  dobrou stravu? A někdo přichází v takovém stavu, že je třeba sáhnout po silné suplementaci. To je nutné především u lidí, kterých se týkají chronické nemoci a řešení je třeba urychlit. Smutné je, že těchto případů je nejvíce. Já osobně své “crohnovské” pH hlídám návštěvou lázní každé tři roky a mezi tím užívám silné kvalitní minerály od LR Healht & Beauty – Pro Balance. Bez této péče vlivem pooperačních průjmů trpím neustálou hrozbou deficitu zásaditých minerálů ze stravy. Doplňková výživa je tak pro mne nutná.

Co děti?

S mýmy vynikajícími kolegy z Helou! jsme na poradách vyhodnotili, že se na nás stále více obrací rodiče s opakovaně nemocnými dětmi. Je až podivuhodné, jak jsou děti v dnešní době nemocné. Má na to vliv mnoho faktorů a nevhodná překyselující výživa je jejich podporovatel. Je tedy výhodné kontrolovat pH také dětem, zvláště pokud jsou ve školkách často nemocné. Jejich pH se vlivem nízkého věku dá ještě dobře upravit pouze výživovým opatřením a vychytáním zbytečných chyb ve stravě.  Je to z preventivního hlediska velmi efektivní.

Jak změřit překyselení

Buď na to máte čich – poznáte to na sobě (únava, otrávenost, málo energie, bolesti nohou, častá nemocnost,  nadváha, celulitida, vysoký tlak aj) nebo se to dá přímo změřit z moči. pH proužky jsou volně ke koupi v síti lékáren nebo je možné vyhledat např. nás – tedy LR poradce, kteří by měli umět vyhodnotit váš stav a poradit vám komplexně.

Na FB Helou! a Instagramu #heloucz často sdílíme aktuální aha momenty a život s LR produkty. Nedávno jsem tam poskytla své povánoční měření pH s návodem pro uspokojivý stav. Soustředíme se také a tipy, jak udržovat kvalitní pH na pokožce, ve vagině i v dutině ústní. Přeji vám, aby jste nebyli příliš kyselí ani zásadití. Přeji vám rovnováhu. Kéž vám mé postřehy pomohou. A děkuji, že jste četli.

Můžete také rád

Komentáře jsou uzavřeny.

Více v Zdraví