Zdraví

Proč pečovat o jizvu po amputaci

Krasný den, ráda bych se v tomto článku věnovala lidem, kterým hrozí amputace z různých důvodů, jako je např. cukrovka, úraz, atp. Vím, že spousta pacientů, které čeká amputace, následně trpí velkými problémy s hojením amputované končetiny. Proto bych se právě teď chěla zmínit o důležitosti kvalitní pooperační péče o jizvu. Ptáte se proč zrovna takový článek o amputaci? Vyrůstala jsem v tomhle prostředí celý život. Amputovaní jsou pro mě srdcová záležitost.

Můj otec je protetik a má firmu s názvem  M. A. Ortopedická Protetika s.r.o., jejíž hlavní sídlo, momo pobočky,  je v Uherském Hradišti. Dnes a denně se setkává s pacienty, kteří mají velký problém s hojením pooperační rány.

Pokud není rána zahojená, nemůže klient řádně používat bandáž ve formě silikonu, který se používá u 90% pacientů. Aby mohl pacient tento silikon nasadit, je nutné mít opravdu kvalitně zhojenou pooperační ránu. Díky silikonu se totiž pahýl připravuje na protézu. Po amputaci je velmi důležité správně pahýl bandážovat. O tom někdy jindy. Teď se vraťme k péči o pahýl.

Existují osvědčené a praxí ověřené cesty a postupy, jak dopomoci ke zhojení pahýlu. Znova opakuji, pokud se o pahýl nebude kvalitně pečovat, prodlužuje se doba hojení, což má velmi špatný vliv na již tak špatnou psychiku pacienta. A to, jako začarovaný kruh, opět prodlužuje hojení. Pro protetika je posláním, aby pacienta zpět postavil na obě nohy a umožnit mu dostat se do co nejkvalitnějšího života. Je tedy velmi důležité správně pečovat o pahýl a jizvu. A samozřejmě v neposlední řadě i o psychiku.

Proto je zásadní spolupráce Protetik vs. Pacient. Kvalitní protetik totiž umí s jizvou dobře pracovat a má informace o tom o tom, jak hojení podpořit. Přeji vám, aby jste neustále zažívali kvalitu pohybu. Michaela Miklicová.

Můžete také rád

Komentáře jsou uzavřeny.

Více v Zdraví