ZdravíŽivotní styl

Proč v létě přibíráme

Léto je plné nástrah. Grilovačky, zmrzliny, melouny, šťavnaté ovoce, alkoholové koktejly, pivečka. Dále all-inclusive dovolené. Někdo může tvrdit, že je to doba, kdy se dá naopak velmi lehce hubnout, a to právě díky ovoci a zelenině a také proto, že je více možností ke sportu. Nevím jak vy, ale u mne je to každoročně stejné. Celý rok se mi daří se hýbat a udržovat si hezkou postavu i vyvážený jídelníček. Ale jak přijde léto a s ním výše uvedený prázdninový režim, který se projevuje také nechutí cvičit ve vedrech, vždy přiberu 2-3 kila tuku. Každý rok si říkám, že to o prázdninách ohlídám, ale nakonec moje motivace selže. A víte co? Mně to nevadí. Mám totiž letité osobní i klientské znalosti o tom, kde je zakopaný pes a vždy s koncem prázdnin dokáži svoji postavu dát zpět do formy.

Dám vám tedy pár tipů, které vás mohou nasměrovat a záměrně vám je překldádám zjednodušeným způsobem. Inspirujte se.

Možná se vám děje situace, že i přes kvalitně spočítané množství kalorií, dobře nastavené aktivity energetické spotřeby, dále vyhodnocení vašeho bazálního metabolismu  a nastavení hubnoucího jídelníčku výživovým poradcem či kvalitním samostatným studiem, se stále nedaří hubnout. Dokonce se může stát, že tělo ještě více přibírá. Ano, takových případů je hodně.

Může za to metabolická blokace 

Pojem zablokovaného metabolismu je komunikován především v souvislosti s hubnutím. Jenže metabolismus je téma mnoha biochemických procesů v těle, které pokud na sebe nenavazují, je výsledkem nechtěné přibírání tuku a neschopnost jej spalovat. Dále se ztrácí svalovina. Zablokovaný metabolismus se týká také lidí, kteří naopak potřebují nabrat svalovinu i tuk po nemoci, atp. Vliv má vše, tzn. jak dobře funguje metabolismus jater, ledvin, slinivky, žlučníku.

Jak se nejčastěji stane, že je metabolismus v blokaci?

  1. Např. tím, že trpíte chorobou, která má metabolickou souvislost. Např. se jedná o Crohnovu nemoc, ulcerosní kolitidu, cukrovku, gastriditu, záněty slinivky, zácpami, průjmy, atp.
  2. Vaše tělo je chronicky překyselené, nedochází ke kvalitnímu odtoku lymfy a vstřebávání živin. Překyselení je velké téma dnešní rychlé a divoké splečnosti. Týká se nejen nezdravého životního stylu dnešního člověka, ale také např. toho, že je člověk 21.století často neustále vystavován chronickým zánětům vlivem rostoucích autoimunitních chorob. Záněty a plísně nikdy nepodporují zdravé vnitřní prostředi, stejně jako nutná konzumace léků bez současné průběžné detoxikace těla.
  3. Cvičíte velmi často, příliš tvrdě a bez regenerace. To je velká chyba. vzniká nadměrné množství kyseliny mléčné ve svalech, což se zase kumuluje s překyseleným vnitřním prostředím. Nastávají pak situace, kdy jsme v šoku, že místo žádané ztráty tuku vznikla celulitdita a tukový kruh (pneumatika) kolem břicha.
  4. Jste chronickými dietáři a vyzkoušeli jste všemožné jednostranné diety s jo-jo efektem, popř. je vaše dieta podpořena nesmyslnými mýty, jako je např. to, že těstvinová večeře je pro hubnutí ideální, popř. že je na noc fajn sníst půl melounu

Jak tedy metabolismus rozpohybovat?

Cesta se odvíjí od výše uvedených bodů. Někdy stačí upravit skladbu jídelníčku, jíst více nebo méně, přeskládat jednotlivé živiny a omezit či zvednout cvičení. V okamžiku, kdy jste chroničtí dietáři, je situace horší. Trvá totiž delší dobu, než mozek přepíše programy z vašich minulých hubnoucích pokusů a přestane se bát o své živiny. Je třeba vydržet v kvalitně nastaveném režimu o cca dvojnásobnou dobu déle. Mozek  metabolismus spustí.

Nejhorší situace je u lidí, kteří trpí některou autoimunitní či metabolickou nemocí. Zde je třeba nejdříve udělat kroky k uvedení nemoci do stavu klidu a následně postupovat směrem k hubnutí či nabírání. Těmto lidem, z osobní zkušenosti (Crohnova nemoc) i klientské praxe, doporučuji číst dvakrát i třikrát! Výsledek takového postupu je totiž fantastický. Nejen že se výrazně zlepší stav nemoci, ale současně dojde k úpravě postavy, zvednutí sebevědomí, zlepšení nálady. A to vše má pak blahodárný vliv na udržení nemoci v klidu dlouhodobě, což je cíl.

Jak tedy na to?

Zjistěte, zda jste překyselení. Je velmi snadné to zjistit pomocí jednoduchého testu z moči, kdy PH proužky zakoupíte v každé lékárně. Je velký předpoklad, že máte-li problémy s nemocemi či hubnutím, bude váš ph test ukazovat přesně tento nevhodný stav. Co dělat když jste překyselení? Jeďte na cca 3 týdny o lázní a pijte prameny. Ehm, nemožné? Nevadí, mohu vás inspirovat velice kvalitním minerálem z dílny LR Health & Beauty. Je vyvážený, bioaktivní, snadno si reálně ověříte jeho působení a supluje vám lázeňkou podporu. Jen musím upozornit, že se jedná o natolik funkční a kvalitní produkt, že je třeba s ním umět pracovat. Se svými kolegy z Helou! se tomuto tématu věnujeme velice pečlivě, neboť tisíce provedených konzultací ukazují, že každý člověk je opravdová individualita a ne pro každého je produkt vhodný, stejně jako je nutné kvalitně nastavit dávku s ohledem na jiné nemoci, aktuální životní situaci, věk, léky, atp.

Závěr

Je dobré si uvědomit, že za zdánlivě jednoduchým probémem s hubnutím může být celý řetězec jiných problémů. Vždy hledejte poradce, kteří se budou hodně ptát, zajímat se do hloubky o vaše životy, zdraví, emoce i historii. Dobrý poradce vás nebude odrazovat od lékařské péče, bude vás inspirovat k vyšetřením a stanovení jasné diagnózy. Bude naslouchat a bude vědět, že nikdo na světě nemá moudrost světa a cesta je spolupráce.

Přeji vám krásné léto a sledujte magazín helou.cz, v tématu metabolismu budeme pokračovat.

Můžete také rád

Komentáře jsou uzavřeny.

Více v Zdraví