Spojte se s námi

Ahoj, co jste hledali?

Zdraví

Úpal nebo úžeh? Děkuji nechci!

Úpal nebo úžeh? Děkuji nechci!

Krásné, již letní dny vám přeje Markéta Kopčilová. Ačkoliv tento příspěvek vzniká teprve v poslední dubnový den, sedím již pod slunečníkem pouze v letním oděvu a kdybych měla poblíž bazén, už jsem v něm. Na teploměru je totiž 26 stupňů ve stínu.

V mé praxi jsem vypozorovala zajímavou skutečnost. Všimla jsem si, že lidé se často začnou chovat z hlediska bezpečnosti letně až v prázdninové měsíce. Jako by bylo tradicí, že léto se nás týká až v červenci či srpnu. Není potom divu, že se stále více lidí nejen že potýká na jaře se spáleninami kůže, ale také s nemocemi z přehřátí a působení slunce, které znáte pod názvy ÚPAL  a ÚŽEH. Obě uvedené nemoci nám velmi znepříjemňují dovolenou, víkendy i běžný pracovní den. Proto si o nich pojďme něco říci.

Úpal

Pokud máte, stejně jako velká část populace, problémy se slabým pitným režimem a jste často v kontaktu s teplem tj. opalování, práce venku, zahrádka, bazén, sport, čas za volantem, moře, sauna, horké pracovní prostředí bez větrání, atp., může se stát, že nahromaděním tepla ve vás dojde k tzv. úpalu. Jde o to, že s nedostatkem tekutin nedochází k dostatečné tvorbě potu, a tak tělo ztrácí sebeochlazovací schopnost. Úpal je velmi nepříjemný a typickým příznakem je horečka, bolest hlavy, pocity na zvracení, závratě.  U lidí s kardiovaskulárními problémy jsou to pak problémy s krevním pulsem. Zvýšené riziko je také u lidí, kteří trpí chronickými chorobami a velmi nebezpečné je toto přehřátí u těhotných žen a dětí. Úpal nastává často velmi brzy po kontaktu s teplem.

Jaká bude pomoc? Jednoduchá. Víme-li, že v sobě máme hodně tepla a málo vody, potřebujeme se postupně zchladit a zavodnit. Nejlepším utlumovačem tepla je chladná voda. Vhodný je chladný (nikoliv ledový) obklad a sprcha. Je nutné držet se ve stínu, dopřát si větraný prostor, dietu a klid. Samozřejmostí je kvalitní pokrývka hlavy. Pokud víte, že máte před sebou např. kardiaka, je nutné jej sledovat, zajímat se o jeho puls a v případě, že neustupuje jeho inenzita,  popř. nejlépe vždy, vyhledat lékařskou pomoc.  Současně je velmi vhodné doplnit velmi kvalitní vyvážené minerály, neboť tyto jsou v případě samoochrany těla vůči teplu silně vyplavovány. Velmi se mi osvědčil kvalitní produkt od LR Health & Beauty s názvem Pro Balance. Obsahuje v sobě vyvážené dávky nutných minerálů a praxe ukazuje, že se nemocnému velmi rychle ulevuje.

Ůžeh

Jiná situace nastává v případě tzv. úžehu, který je s úpalem terminologicky často zaměňován.  Často nejdříve příchází úpal současně vzniká i úžeh nebo je úžeh spojen se spálením kůže.  Nicméně  problém úžehu se nejčastěji vyskytne tehdy, pokud je dlouho vystavena hlava slunečnímu záření. Dochází zde totiž k přehřátí mozku, což se může projevit např. až za 24 hodin, nejčastěji pak k večeru nebo v noci. Do kontaktu s úžehem jsem se doslala jednou v životě, kdy můj kamarád, sportovec – volejbalista – neustále hrál na pláži volejbal bez čepice. Sice hodně pil, ale současně se i hodně potil. V noci si pak stěžoval, že se mu točí hlava, že špatně vidí, že je slabý a nemůže se koncentrovat. Pomoc byla opět odvíjena od příčiny. Tzn. ochladit čelo a spánkové kosti obklady, hojně pít chladné tekutiny a další den zůstal v klidu ve stínu bez kontaktu se sluncem.  Následující týdny je velmi důležité dbát na kvalitní pokrývku hlavy, nejlépe ve světlé barvě. Současně, je-li problém se spáleninou kúže, je nutno o tuto velmi vhodně pečovat a pro příště zamezit dalšímu spálení použitím kvalitní opalavací kosmetiky. Mnoho informací jak na uvedené problémy,  najdete v historii i aktuálních článcích našeho online magazínu Helou.cz, kde se s kolegy rádi dělíme o zkušenosti.

Přeji si, ať nám všem horko a slunce přináší pouze energii ku našemu prospěchu, ať nekazí volno, a  také ať nepřináší zbytečné ekonomické ztráty, např. kvůli pracovní neschopnosti.

 

Reklama

Tohle by se vám mohlo líbit

Emoce

Říká se, že jedinou životní konstantou je změna. Svět, naše tělo, náš nervový systém je jako neustále se měnící améba. Každá vteřina je ztělesněním...

Emoce

Čas od času mne navštíví klient s dotazem na smysl života. Scénář je vždy velmi podobný: hledá něco, co jeho existenci naplní smyslem, co mu...

Emoce

Berete do ruky tužku a diář a říkáte si, hmm, konečně článek, který mě naučí správně si naplánovat život? Ach, omlouvám se, ale musím...

Káry

V pátek 23. října 2020 se to stalo a já jsem v Ostravě převzala své první manažerské LR auto. Radost veliká, sen i cíl...

Copyright © 2015 - 2020 Firestarter s.r.o.

error: Content is protected !!