Zdraví

Úpal nebo úžeh? Děkuji nechci!

Úpal nebo úžeh? Děkuji nechci!

Krásné, již letní dny vám přeje Markéta Kopčilová. Ačkoliv tento příspěvek vzniká teprve v poslední dubnový den, sedím již pod slunečníkem pouze v letním oděvu a kdybych měla poblíž bazén, už jsem v něm. Na teploměru je totiž 26 stupňů ve stínu.

V mé praxi jsem vypozorovala zajímavou skutečnost. Všimla jsem si, že lidé se často začnou chovat z hlediska bezpečnosti letně až v prázdninové měsíce. Jako by bylo tradicí, že léto se nás týká až v červenci či srpnu. Není potom divu, že se stále více lidí nejen že potýká na jaře se spáleninami kůže, ale také s nemocemi z přehřátí a působení slunce, které znáte pod názvy ÚPAL  a ÚŽEH. Obě uvedené nemoci nám velmi znepříjemňují dovolenou, víkendy i běžný pracovní den. Proto si o nich pojďme něco říci.

Úpal

Pokud máte, stejně jako velká část populace, problémy se slabým pitným režimem a jste často v kontaktu s teplem tj. opalování, práce venku, zahrádka, bazén, sport, čas za volantem, moře, sauna, horké pracovní prostředí bez větrání, atp., může se stát, že nahromaděním tepla ve vás dojde k tzv. úpalu. Jde o to, že s nedostatkem tekutin nedochází k dostatečné tvorbě potu, a tak tělo ztrácí sebeochlazovací schopnost. Úpal je velmi nepříjemný a typickým příznakem je horečka, bolest hlavy, pocity na zvracení, závratě.  U lidí s kardiovaskulárními problémy jsou to pak problémy s krevním pulsem. Zvýšené riziko je také u lidí, kteří trpí chronickými chorobami a velmi nebezpečné je toto přehřátí u těhotných žen a dětí. Úpal nastává často velmi brzy po kontaktu s teplem.

Jaká bude pomoc? Jednoduchá. Víme-li, že v sobě máme hodně tepla a málo vody, potřebujeme se postupně zchladit a zavodnit. Nejlepším utlumovačem tepla je chladná voda. Vhodný je chladný (nikoliv ledový) obklad a sprcha. Je nutné držet se ve stínu, dopřát si větraný prostor, dietu a klid. Samozřejmostí je kvalitní pokrývka hlavy. Pokud víte, že máte před sebou např. kardiaka, je nutné jej sledovat, zajímat se o jeho puls a v případě, že neustupuje jeho inenzita,  popř. nejlépe vždy, vyhledat lékařskou pomoc.  Současně je velmi vhodné doplnit velmi kvalitní vyvážené minerály, neboť tyto jsou v případě samoochrany těla vůči teplu silně vyplavovány. Velmi se mi osvědčil kvalitní produkt od LR Health & Beauty s názvem Pro Balance. Obsahuje v sobě vyvážené dávky nutných minerálů a praxe ukazuje, že se nemocnému velmi rychle ulevuje.

Ůžeh

Jiná situace nastává v případě tzv. úžehu, který je s úpalem terminologicky často zaměňován.  Často nejdříve příchází úpal současně vzniká i úžeh nebo je úžeh spojen se spálením kůže.  Nicméně  problém úžehu se nejčastěji vyskytne tehdy, pokud je dlouho vystavena hlava slunečnímu záření. Dochází zde totiž k přehřátí mozku, což se může projevit např. až za 24 hodin, nejčastěji pak k večeru nebo v noci. Do kontaktu s úžehem jsem se doslala jednou v životě, kdy můj kamarád, sportovec – volejbalista – neustále hrál na pláži volejbal bez čepice. Sice hodně pil, ale současně se i hodně potil. V noci si pak stěžoval, že se mu točí hlava, že špatně vidí, že je slabý a nemůže se koncentrovat. Pomoc byla opět odvíjena od příčiny. Tzn. ochladit čelo a spánkové kosti obklady, hojně pít chladné tekutiny a další den zůstal v klidu ve stínu bez kontaktu se sluncem.  Následující týdny je velmi důležité dbát na kvalitní pokrývku hlavy, nejlépe ve světlé barvě. Současně, je-li problém se spáleninou kúže, je nutno o tuto velmi vhodně pečovat a pro příště zamezit dalšímu spálení použitím kvalitní opalavací kosmetiky. Mnoho informací jak na uvedené problémy,  najdete v historii i aktuálních článcích našeho online magazínu Helou.cz, kde se s kolegy rádi dělíme o zkušenosti.

Přeji si, ať nám všem horko a slunce přináší pouze energii ku našemu prospěchu, ať nekazí volno, a  také ať nepřináší zbytečné ekonomické ztráty, např. kvůli pracovní neschopnosti.

 

Můžete také rád

Komentáře jsou uzavřeny.

Více v Zdraví