Zdraví

Záněty očí u dětí

Krásný den vám přeje Markéta Kopčilová. Ráda bych se s vámi podělila o zkušenosti s očními záněty, které jsem řešila nejen u svého dítěte, ale také v rámci klientské praxe. Tento článek píšu v měsíci únoru – tedy v době probíhajících chřipek, nachlazení a za pár týdnů začnou působit také první jarní alergeny.  A řeknu vám, je to znát. Při častém nachlazení se ve zvýšeném množství záněty spojivek vyskytují a ne každý rodič ví, jak oko ošetřovat. Pojďme ale od začátku.

Je dobré si uvědomit, že nelze oči dítěte podcenit, stejně jako žádný jiný orgán. Žádný dlouhodobý zánět v těle nepřináší nic dobrého a v mnoha našich inspiracích najdete doporučení na plné doléčení. Nedoléčený zánět oka může poškodit oční rohovku, a to trvale. Proto je důležité konzultovat oční zánět s lékařem, který umí vyhodnotit, jakým patogenem je zánět vyvolán. Podle toho se pak odvíjí nejen léčba, ale také potřeba jistých technik ošetření a také hygienických postupů, aby se infekce opakovaně nevracela.

Už v porodnici se naučte oči ošetřovat

Když jsem porodila dvojčata, nedostala jsem žádné informace o tom, že bych měla oči dětí ošetřovat. Oči jsem ani nevyplachovala, ani nedělala masáž očních kanálků. Přitom byli kluci narozeni předčasně a zde je předpoklad, že  jsou kanálky zúženy a může se v nich držet případná infekce. Zajímavé je, že ani naše původní dětská lékařka mi péči o oči nezdůraznila a dokonce ani oční lékař, ke kterému jsem s jedním z chlapců chodila řešit hnisající záněty jednoho oka. Až na pohotovosti  a u nové dětské lékařky jsem obdržela informaci o kvalitní péči. Bohužel již bylo pozdě. Po několika aplikacích antibiotických kapek bylo třeba kanálek propláchnout a pak  asi měsíc velmi intenzivně masírovat pro prokrvení a rozšíření. Tímto byl problém vyřešen.  Kdybych tohle věděla dříve, ušetřila bych nejspíš mnoho nervů.

Často je třeba přeléčit rodiče

Setkala jsem se s případy, kdy již v porodnici dítě prodělalo zánět spojivek. Může se to stát v rámci přirozeného porodu, kdy se dítě nakazí infekcí v porodních cestách, popř. ji prostě chytí následně v infekčním nemocničním prostředí. Pokud nezabírají ATB masti, kapky, může být problém v infekci způsobené chlamydiemi , které jsou sexuálně přenostné, a tak je zde k řešení otázka přeléčení rodičů. S tímto jsem se v několika případech setkala. Matka celoživotně trpěla chlamydiovými infekcemi v gynekologické oblasti. Dítě neustále trpělo záněty dýchacích cest a k tomu záněty nejprve jednoho oka a pak i druhého. Léčba spočívala ve speciálních antibioticích, které chlamydie dokáží zlikvidovat. Zde bylo nutné také podpořit střevní mikorobiom, jako vždy po konzumaci antibiotik.

Hygiena

Zde je vhodné zapojit selský rozum. Je všeobecně známo, že infekční záněty očí jsou silně nakažlivé a přenosné na další osoby. Nejdříve se infekce přenese do druhého oka a pak buď na dalšího člena rodiny nebo znovu do “zdánlivě plně” vyléčeného oka. Zde je pár tipů, jak udržovat hygienu pro úspěšné zvládnutí infekce:

  1. Každý musí mít svůj ručník,  který je třeba prát při vysoké teplotě a ještě i horkou žehličkou přežehlit.
  2. Při masážích oka i výplachu je vhodné používat sterilní gázu a tu pak vyhodit.
  3. Následně je důležité si ihned ošetřit ruce antibakteriálním prostředkem. A ošetřovat ruce také dítěti.
  4. Pozor také na povlečení. Z oka vytéká infekční hnis. Je tedy vhodné položit na povlečení desinfikovanou plenu a ráno ji ihned vyvařit v horké vodě. Tímto ušetříte neustálé praní povlečení.
  5. Mimo domov je důležité nosit antibakteriální gely a myslet na ošetření rukou sebe i dítěte. Zde mám osobní tip. Velmi jsem si oblíbila od společnosti LR Health & Beauty produkt s názvem Microsilver Plus Gel na ruce. Vlivem patentované technologie využití účinků stříbra bez hrozby průniku do těla jsem vyřešila šíření různých patogenů. Doteď je to jeden z mých nejoblíbenějších produktů při pobytu ve veřejných prostorech, zvláště v období infekcí – jak v zimě, tak v létě.
  6. Je důležité, aby každý člen rodiny měl své vlastní oční kapky a při aplikaci nesmí dojít ke kontaktu kapátka s hnisavou sliznicí.
  7. Desinfikovat je nutné také hračky.
  8. Po dobu zánětu je nutné vyvarovat se prašného prostředí, kontaktu s kočkami, psy, pískem a dalších provokujících faktorů.

Záněty způsobené alergiemi

Vysledovala jsem, že pokud začne dítě trpět očními záněty alergickými, např. na roztoče, kvetoucí trávy, prach aj., často tomu předchází problémy s atopickým ekzémem či častými nemocemi dýchacího ústrojí v kojeneckém věku. Je tedy dobré o této zkušenosti vědět a o oči preventivně dobře pečovat. V této souvislosti se vyplatí dbát o střevní mikrobiom, jehož kvalita má vliv na imunitu a zmírnění alergií.

Jak zánět léčit

Z lidového léčitelství můžete, milé maminky, znát doporučení aplikace mateřského mléka do očička. Colostrum a mateřské mléko je plné protilátek a při včasné a dobře provedené hygienické aplikaci je možné zastavit počáteční zánět. Ale přesto je třeba dbát výše uvedeného a dalších rad, které by měl předat každý pediatr a oční lékař. Ten také rozhodne o tom, kdy je třeba použít antibiotické či kortikoidové kapky či masti v lokálním použití nebo navrhne přeléčení komplexní. V mnoha případech s dá pomoci i bez chemické léčby. O tom ale jindy.

O očních problémech se dá psát mnoho a zde je pouze krátká inspirace.  Přeji vám i vašim dětem oči bez zánětů a také se zkusme zastavit nad tím, zda se při chronických zánětech oka nemůže stát, že my – rodiče – konáme něco, co dětské oko nechce vidět.

Můžete také rád

Komentáře jsou uzavřeny.

Více v Zdraví