EmoceLifestyle

Životní program – software naší duše

Životní program - software naší duše
Životní program - software naší duše

Berete do ruky tužku a diář a říkáte si, hmm, konečně článek, který mě naučí správně si naplánovat život? Ach, omlouvám se, ale musím vás zklamat. Spíš než budoucnosti, se dnes budeme věnovat vaší osobní minulosti.

OSTRŮVKY V MOŘI
Životní program je něco, co žijeme a moc o tom nepřemýšlíme, na co mimoděk klademe důraz, co určuje naše hodnoty a podřizujeme tomu svoje volby a chování. Je to něco, co jsme okoukali a slepě převzali ve svém dětství.

Rodina je jako ostrov v moři, na povrchu solitér, ale v hlubinách propojený s historií vlastního rodu a nekonečným zástupem předků. Je takovým sociálním endemitem, dějí se na něm věci, které nikde jinde nenajdete: osobité reakce na určité jevy, zvláštnosti chování, naprosto jedinečná forma komunikace a řešení problémů. Z nich vychází klíčová přesvědčení ohledně vztahů, hojnosti a prosperity, zdraví a těla, rolí v rodině a v životě, která evolucí vykrystalizovala do osvědčených vět a pevných vzorců předávaných z generace na generaci.

CTRL C + CTRL V
Našim předkům tyto postoje pomohly projít mnohými složitými životními situacemi. Z nějakého, pro nás často těžko pochopitelného, důvodu jim fungovaly a v danou chvíli prospěly. A my jsme je od nich nevědomky převzali. Protože nic jiného tehdy nebylo k mání.

Dříve nebo později se životní program zviditelní a my nestačíme zírat, proč se nám to či ono děje. A přitom vysvětlení je tak jednoduché. Zkrátka jen automaticky žijeme to, co bylo v naší rodině, na našem ostrově, k dispozici. A zde je to klíčové slovo: AUTOMATICKY.

Takže automaticky žijeme programy typu: nesmím selhat, jsem kdykoliv k dispozici, mé potřeby nejsou důležité, musím být silná/ý, muži jsou neschopní, ženy patří do domácnosti, zvládnu to sám/a, muž vydělává víc, život je boj, nikomu nevěř, práce není zábava… Jsou vám některá přesvědčení povědomá?

OPAKOVÁNÍ, MACECHA MOUDROSTI
Pojďme se krátce podívat na to, jak se vám momentálně daří. Žijete v hojnosti? V radostném a naplněném vztahu? Cítíte se sebevědomě? Máte dostatek odpočinku a radosti v životě? Dostává se vám ocenění a respektu? Jste laskaví ke svému tělu?

Najděte oblast ve svém životě, kde máte pocit, že se točíte v kruhu. V jednoduchých větách si pro sebe pojmenujte (nebo rovnou hoďte na papír), co se vám v dané rovině stále opakuje. Najděte tomu společného jmenovatele. A zapátrejte, zda vám to nepřipomíná něco z dětství.

Vžijte se na chvíli do role vašich rodičů či prarodičů a zkuste se naladit, co jim tento program dal a před čím je ochránil. A pak prozkoumejte, zda i pro vás je dostatečně užitečný. Už chápete, kam mířím? Uvědomění, že slepě opakujeme životní vzorec našich předků, nám dává možnost změny.

RESET VS. RESTART
Teprve až pochopíme, že opakující se situace a procesy v našem životě jsou součástí emocionálního dědictví, můžeme je začít měnit. Když s láskou a respektem propustíme to, co pomáhalo našim předkům, ale nám příliš neslouží, můžeme „apgrejdovat“ verzi nebo nahrát úplně nový program.
Ale pozor! Tahle změna skýtá i určitá úskalí. Znamená to totiž, že svůj nový program si musíme vytvořit na základě svých vlastních potřeb, snů a vizí. A to může být dřina.

Můžete také rád

Komentáře jsou uzavřeny.

Více v Emoce