Krásný den vám přeje Markéta Kopčilová. V Helou! se nám stává, že nás kontaktují lidé, kteří dlouhodobě trpí průjmy. Hovoří o tom, že nežijí. Zaměstnává je myšlenka, zda je po cestě do práce, k lékaři, ale také na rande poblíž WC. Bojí se jezdit vlakem, busem, nemají sex, nesportují. Nechodí na koupaliště a setkala jsem se i s několika případy, kdy nebyl člověk několik měsíců schopen vyjít z bytu a bylo nutno jej navštívit doma. Chronické křeče a průjmy, které přichází spontánně bez varování, mohou mít mnoho různých příčin. Může jít např. o některá zánětlivá onemocnění střev, jako je např. Crohnova nemoc nebo ulcerosní kolitida či divertikulitida. Může jít o nádor, může jít o nedoléčené infekce, ale může jít také o tzv. syndrm dráždivého tračníku.
Diagnóza je dar
Mnoho lidí se lituje, že mu byla sdělena určitá diagnóza. Jenže, když se na to člověk podívá z nadhledu, tak přichází-li nějaký nepříjemný stav, situace, je logické, že musí existovat i řešení. Má-li člověk dlouhodobé obtíže, pak pokud se povede přesně stanovit diagnóza, lze to považovat za dar. Věřte mi, není nic horšího, než když člověk chodí od čerta k ďáblu a stále lékař nemůže nic najít. V případě střev to vede k tomu, že si člověk vytváří domněnky a sám k nim hledá řešení, které ale nemusí být pro opravdovou chorobu právě žádoucí. Např. se člověk dočte, že je velmi prospěšná vláknina, jsou-li problémy se střevy. Jenže! Pokud nemá jasnou diagnózu, může se stát, že jeho příčina je např. stenóza (zúžení) ve střevě vlivem Crohnovy nemoci. Hrubá vláknina v již tak zúženém střevě může způsobit ucpání. Proč udělal takovou chybu? Protože nemá jasnou diagnózu.
Nebojte se vyšetření
Lidé se velmi bojí vyšetření střev. Vede je k tomu strach z neznáma – bolesti, studu, nepříjemné přípravy ve formě vyprazdňování. Nechtějí o tom mluvit. A pak přichází k lékaři až pozdě. Endoskopická vyšetření z mé osobní crohnařské zkušenosti považuji za to nejlepší a nejrychlejší řešení. Lékař jasně vidí stav, může odebrat vzorek. Dozví se při jednom vyšetření opravdu hodně a řešení je tak na cestě.
Když lékař nic nenajde
U nemocí zažívacího ústrojí se velmi často stává, že endoskop, krevní testy ani fyzické projevy nepřinesou jasnou diagnózu. Často se to děje např. u tzv. syndromu dráždivého tračníku. O tomto onemocnění se ví, že nejčastějším spouštěčem jsou obavy, úzkosti, nevyrovnanost, přetlak práce, povinnosti. To vše má vliv také na kvalitu střevní mikroflóry, která když je oslabená, je střevo náchylné na infekce, se kterými by si tělo běžně poradilo. Stává se pak, že sliznice tlustého střeva začíná být přecitlivělá. To se následně projevuje průmy, nadýmáním, křečemi.
A jak tedy na syndrom dráždivého tračníku?
Zdravým rozumem. Nejdříve je třeba si být co nejvíce jistý, že nejde o jinou chorobu. Komunikace s lékařem je zásadní. Také je dobré si vyhodnotit svůj život. Zapisovat si, co se v den, kdy byly probémy odehrávalo. Spal jsem dobře? Mám starosti? Z čeho mám strach, úzkost? Odpočívám? Pakliže zjistíte, že špatně reagujete na životní zkoušky (např. pracovní schůzky), pak je dobré pracovat na usměrnění těchto strachů. Současně je pak velmi vhodné pečovat o již podrážděné střevo. V praxi se mi dost osvědčilo posilovat střevní mikrobiom. Rychlá cesta je např. užití produktu Pro 12 od LR Health & Beauty a současně postupně ozdravovat přecitlivělé sliznice střeva. Je třeba je vyčistit, prokrvit, zregenerovat. A to umí mnoho bylin. Mimo jiné např. Aloe Vera Gel. Konkrétně z nabídky LR Health & Beauty se mi nejvíce osvědčuje varianta medová, pakliže není člověk alergický na včelí produkty. Samozřejmostí je také důležitá nedráždivá dieta. Po třech měsících vhodně – na míru nastavené – podpůrné terapie jsem z komunikace s klienty zaznamenala výrazné zlepšení kvality života.
A závěr? Odlehčeme se a inspirume citátem: Charles Bukowski: Svět patří těm, co se neposerou.
Ať jste zdraví a ve vnitřním klidu.