Rozhovor týdne

Jirka Hadaš: mám se kouzelně!

Jirka Hadaš: mám se kouzelně!

Fakt si nepamatuji den, kdy bych Jirku Hadaše potkal a on se neusmíval. Je to tak milé a tak důležité! Pracuje s dětmi, pracuje s dospělými a sám sebe nechce škatulkovat jako „kouzelník“. Spíš mu sluší pracovní titul entertainer, tedy bavič, protože sranda s ním je. Ale každá sranda něco stojí, proto jsem se ptal kolik úsilí bylo třeba vyvinout pro „převlékací kouzlo“ do televize, které ho doslova proslavilo. Kolik vystoupení za rok Jirka udělá a proč ještě nemá děti? Jak velký je jeho kouzelný team? Na tyto a další otázky vám odpoví následující rozhovor, exkluzivně pro Helou.cz.

 

Jirko spolu se známe xy let. Vždycky když si vzpomenu na jméno Jirka Hadaš, naskočí mi spojení – usměvavý kluk, který kouzlí pro děti. No kluk – větší kluk, co se stále rád baví – platí to pořád?

Petře, jasně že ano, pořád jsem ten usměvavý kluk a přesně jak píšeš, jen větší kluk.  Možná bych upřesnil, že nejen co kouzlí pro děti, ale prostě jejich kamarád. V současné době to není jen o kouzlení, ale o tom, že společně s mými malými kamarády kromě kouzlení i řádíme a blbneme! Prostě se chceme bavit!

Co je tvé kouzlo, osobní kouzlo, které tak zabírá na dětské publikum? Čím si je bezpečně vždycky získáš na svou stranu?

Začnu druhou otázkou. Abych se přiznal, nikdy jsem nešel na jeviště před děti s tím, co udělám, abych je získal na svou stranu. To podle mě ani vlastně nejde. Oni mají speciální radar! Můžeš se snažit být vtipný, kouzelný, hezký…. ale oni moc dobře vycítí, zda je to upřímné a nebo je to jen hra. A můžeš dělat třeba i stojky na hlavě, ale když ti to neuvěří, nepřijmou tě! A dostáváme se k první otázce. Nechci, aby to znělo nějak nabubřele, ale u mě opravdu mezi mnou a mými dětskými kamarády funguje to kouzlo osobnosti! Jsem pro ně jejich kamarád a vůbec nevadí, že jsem velký – ta magie mezi námi funguje a oni ve mně cítí, že jsem opravdu jejich Jirka, kamarád. A abych pravdu řekl, já jsem pořád duší malým klukem a možná proto to funguje, není to žádná role, žádná přetvářka, jsem to prostě pořád já, Jirka Hadaš a je jedno, jestli dospělák nebo malý kluk, prostě Jirka!

Vidíš, to je dobrá poznámka – lidé tě vnímají hlavně jako „kouzelníka pro děti“. Ty toho umíš ale daleko více, takže jak se nejraději a nejlépe označuješ pro práci?

Já se vlastně nijak neoznačuji. Nálepky mně moc nesedí. Máš pravdu v tom, že mě spousta lidí vnímá jako kouzelníka a baviče pro děti, ale při tom dělám během roku i mnoho vystoupení pro dospělé publikum. Pak mám radost z toho, když právě dospěláci řeknou, že vůbec netušili, co vlastně všechno dělám, a že se jim mé vystoupení líbilo.  A právě možná ten moment překvapení je o to víc kouzelnější!

Co ty a vlastní děti? Jsi tajemný muž, co nám můžeš prozradit ze svého soukromí?
No nejdřív si musím vyčarovat nějakou princeznu a pak už budou i děti  Ale je to tak, že jsem strašně dlouho věnoval veškerý svůj čas a soukromí jen práci a mnoha lidem kolem mě a na sebe jsem nemyslel. A ten čas tak strašně rychle letí, že až teď si uvědomuji, že je nejvyšší čas konečně myslet i na sebe! Takže se asi přihlásím k Srstkovi a Kubišové „Chcete mě!“

No tak to je velký impulz! Jaro je tady a mnoho žen je jak „urvaných z řetězu“, takže případným nabídkám k sňatku se nebráníš?
Jaro je tady a i já jsem jako urvaný z řetězu.

Jaro je tady a i já jsem jako urvaný z řetězu 🙂

Dobře, beru to jako ano.  Magazín Helou.cz čte skutečně velké množství žen, které se umí báječně postarat o zdraví a krásu. Dnes už není společenské tabu, že muži o sebe dbají v těchto směrech. Takže co děláš pro své zdraví a krásu ty?
Ano, můžeme to brát jako ano.  A co dělám pro svou krásu?  Petře, my muži máme výhodu, že zrajeme jako víno! A vlastně pro to nemusíme ani moc dělat. Když se podívám na svou maturitní fotku z tabla, tak bez přemýšlení můžu říct, teď je to vážně super!  A nic moc jsem opravdu pro to neudělal. Ale má práce mě nutí, trošku si hlídat postavu, abych se vešel do kostýmů. Takže držím sem tam sestavený jídelníček, přes léto se snažím jezdit na koloběžce a celoročně se přemlouvám do cvičení. No a nesmím zapomenout, že si dopřávám pravidelně i doplňky stravy, které mě redukují váhu a dodávají energii!

 

Jirka Hadaš

Jirka Hadaš

Když jsme u kostýmů, a ano ať se ti to líbí nebo ne, tím jsi se hodně proslavil, lidé si tě budou pamatovat z talentové soutěže, kde jsi v televizi ukazoval se svou krásnou kolegyní převlékací triky. Smekám, nechápu, žasnu! Je to doopravdy tak složitý trik?
Petře, to je přece kouzlo! Ale hodně jsme se na něm nadřeli. Kdybych tenkrát věděl, jak moc to bude náročné nejen na vymýšlení, ale také na ušití a pak i na předvedení, už bych do toho znovu nešel!

Předpokládám, že přesto – nebo právě proto, už vydělalo hodně peněz a dále vydělává. Pomohla ti tehdy tato televizní epizoda v businessu?
To si piš! Možná to zní trošku namyšleně, což bych nechtěl, ale je to opravdu tak. Já jsem naše rychlé převleky předváděl před Česko Slovensko má talent asi už dva roky. Ale po odvysílání premiérového prvního dílu a následně jeho repríz se s nabídkami roztrhl pytel a my byli každý víkend na nějakém plesu či firemním eventu. Ať je to jak je, TV je pořád dokonalá reklama!

Ano, reklama je nutná i na top produkty, bohužel spousta firem to ignoruje nebo podceňuje. Před týdnem jsme tu měli rozhovor s Fíhou. A to je dnes už značka. Jak ty vnímáš sám sebe na českém trhu z pohledu marketingu?
Tak doufám, že už i já jsem se svým jménem a Kouzelným karnevalem „značka“… Dokonce jsem už narazil na pár umělců, kteří jezdí s Kouzelnickým karnevalem, Nejlepším karnevalem a dokonce i s Kouzelným karnevalem!!! Ale to podstatné tam stejně chybí, nejsem tam já!  Mně vlastně tyto napodobeniny nevadí, protože od pořadatelů a klientů dostávám zpětné reakce, že jim tam opravdu chybí ten „kouzelný“ Jirka. A můj kamarád, populární Michal Nesvadba, mně řekl: „Pokud tě někdo kopíruje, tak to znamená, že nic lepšího na trhu už není!“ Tím mně udělal velkou radost, zvedl mně tím hodně sebevědomí a už to od té doby neřeším. Vlastně s tím stejně nic nenadělám.   A ohledně marketingu? Tento rozhovor je moc prima, takže teď budu upřímný a malinko si postěžuji. Co se týká marketingu a produktů, co my kouzelníci můžeme našim malým kamarádům nabídnout, tak je to docela mizerné. Fíha Tralala vydává CD a DVD které si děti dnes a denně mohou pustit, zpívat nebo si to pustí na Youtube. A pouští si to pořád dokola. To my kouzelníci máme těžší. Okamžik kouzla a překvapení je vždy jen jednou.

Z mého pohledu odborníka v oblasti reklamy značkou jsi. A právě to je to nezcizitelné, ta osobnost, být fyzicky přítomný. Název z nálepky na autě ti ukrást můžou, ale tvůj úsměv? Co je takový další nešvar v tvém podnikání?
Ty jo, ani nevím… napsal jsi odpověď ve své otázce! Já se snažím vše dělat tak, aby to hlavně bavilo mě. A věřím, že v tom okamžiku to bude bavit i děti! Když cítím, že se v tom necítím, jde to do šuplíku. Hodně kouzel u mě zraje docela dlouho v šuplíku. Mám dokonce v současné době jeden trik, který jsem měl v šuplíku více než 5 let a vůbec jsem nevěděl jak to dětem „prodat“… a jednoho dne si mě to našlo a je to doslova kouzelná bomba, u které se na vystoupení vyřádíme společně!

Myslel jsem tím hlavně „podnikavce“, co se vydávají za baviče, kouzelníky. Před časem jsi mi říkal, že trh je aktuálně, no… pokřivený. Je to odvaha? Drzost? Mladická nerozvážnost?
Není žádným tajemstvím, že umění moderní magie docela hodně prožívám. A není to tím, že jsem již druhým rokem prezidentem Českého magického svazu. To mě spíše ještě daleko více zavazuje k zodpovědnosti. Já se vždy snažil, aby před diváky vždy byla jen kvalitní magie. To bohužel ale v současné době opravdu kazí mnoho lidí, kteří se snaží být „kouzelníky“. Mnozí se naučí dvě tři kouzla z Youtube a myslí si, že mohou jít mezi lidi. Ano, samotné kouzlo, jako rutinu, se naučí dokonale, ale Youtube už je nenaučí, jak komunikovat s diváky, jak kouzlo předvést, jak se chovat, jak diváka okouzlit. Samotný trik je vlastně jen asi 40% celého vystoupení. A jak píšeš, asi je to spíše mladická nerozvážnost či jejich dravá drzost. A tady se dostáváme k tomu, proč jsem se stal prezidentem ČMS a proč si myslím, že je důležité, abychom právě mladé kouzelníky přesvědčili, že se mají s námi sdružovat. My je nemusíme učit kouzlit, ale oni od nás mohou přijímat opravdu velmi cenné rady, které jsme dlouho získávali a učili se je i my od starších kolegů.

Takže jde zase v první řadě o peníze.
To si nemyslím. My se mezi sebou učíme bez placení. Já jsem mezi kouzelníky od svých asi 5 let, starší kolegové jsou pro mě strejdové, mí vrstevníci, se kterými jsme soutěžili proti sobě na republikových soutěžích, jsou stále mí kamarádi a mladší kouzelníky se snažím motivovat, koučovat a jsou také kamarádi. Snažíme se mezi sebou šířit opravdu jen kvalitní moderní magii. Vždyť našim cílem je, aby klient, který si koupí kouzelníka, byl maximálně spokojený. Ani nechci počítat, kolikrát se mně stalo, že jsem přijel na vystoupení a pořadatelé si mně stěžovali, jakého měli kouzelníka… to opravdu slyším nerad! Pořád tvrdím, že když klient bude spokojený, pozve si kouzelníka znovu. A nemusí to být ten stejný, to není ani potřeba!

Já to myslel tak, že takový mladí a neklidní, mají na prvním místě nejspíš tu vizi rychle vydělat peníze a ukázat se. Že je tam prostě více toho ega, než kumštu. Ale ono to platí vlastně v každé oblasti podnikání. Vidíš – na co jsi dostal živnostenský list? Máš tam napsáno čaroděj?  Jsou na vás „kolonky“?
Tak to máš asi pravdu, ale myslím si, že právě tímto způsobem peníze nikdy rychle nevydělají. Ať je to jakýkoliv druh podnikání, vždy to chce vlastní cestu, někdy delší. Ale čím víc kvalitnější to bude práce, tak potom opravdu sklízíš kvalitní „ovoce“. S živnosťákem to byla docela legrace. Když jsem v roce 1999 přišel na úřad, tak mně doslova řekli, na co vám to vystavíme, kouzelníka v našich kolonkách nemáme.  A tak mám živnosťák na zprostředkovatelskou činnost v oblasti kultury, obchodu a služeb. Ale na přesný název bych se musel podívat. To už z hlavy vážně nevím.

Ať je to jakýkoliv druh podnikání, vždy to chce vlastní cestu, někdy delší…ale čím víc kvalitnější práce, tak potom opravdu sklízíš kvalitní „ovoce“.

No vida! To máme stejný rok zahájení podnikání. Na „kdyby“ se nehraje, ale přesto – kdyby ti někdo řekl, že tvůj život bude vypadat přesně tak, jak jsi ho do teď prožil, šel bys do toho znova? Co bylo skutečně těžké – nebo je pro tebe dodnes – složité v podnikání? Myslím tím, to, co si dokážu představit, protože jsem to také prožíval – přejíždění z místa na místo, noční život, hluk, moc lidí, člověk dostane jen to, co si sám vydělá…
Já to mám přece jednoduché, žiji si svůj život kouzelně! A nic bych asi neměnil. Vše bylo, a je tak, jak má být. Ti, co mě znají, tak ví, že nic nedělám tzv. „na sílu“. Mě si opravdu všechno našlo. Já si jdu jen po své cestě, někdy zabloudím, někdy se vrátím, ale vlastně pořád je to dopředu! Někdy si jen říkám, že jsem možná měl odejít ze školství dříve. To mě docela svazovalo. Ale ta práce mě opravdu hodně bavila. Vždyť jsem učil 12 let! No a co je nejsložitější? Prodat se! Na trhu je toho opravdu hodně. Nezávidím práci mé manažerce Věrušce, někdy to musí být opravdu o nervy.

 

Věra Balejová a Jirka Hadaš

Věra Balejová a Jirka Hadaš

I mně to žena říkala před lety, že jsem v předchozí firmě, kde jsem dodával své služby, tak pět let minimálně přesluhoval. Jenže když člověka něco baví, zapomene, že by měl jít dál, kde je již očekáván pro naplnění jiného úkolu. No a Věrka! To je kus tebe a tvé práce, kolik dalších lidí tvoří tvůj team?
Jednoznačně má pravá a levá ruka, manželé Kamča a Ráďa. Poznali jsme se před 14 lety, jednou jsem u nich zaklepal a už neodešel. Ráďa velmi rád říká, že jsem parazit!  Kamilka se nám stará o kostýmy, šije, opravuje, pere a dokonce je i nejlepší živou náplní pro mého maskota Maxipsa Fíka. A Ráďa se nám stará o techniku, zvuk, opravuje rekvizity, kulisy… No upřímně, nemají to se mnou lehké a kolikrát si říkám, jak je možné, že to se mnou vydrží! A pak máme v týmu sedm animátorek, které jezdí s námi na Kouzelné karnevaly, mám dvě kouzelnické asistentky Renatku a Vendu pro dospělé publikum, kamarád Tomáš je druhým technikem a zvukařem, a protože je práce docela hodně a jezdíme po celé republice, máme ve svém týmu ještě mého kamaráda kouzelníka Maxe – Kubu Koutského. Hodně slušný kouzelný tým!  A samozřejmě nesmím zapomenou na mamku Toničku a taťku Jardu!

To je teda cirkus! Kolik uděláš vystoupení za rok? Existuje u tebe nějaké vyloženě hluché období, kdy není práce?
V současné době se to pohybuje okolo 250 vystoupení. Do toho ovšem nepočítám, když jsem někde na akci a mám tam několik vstupů. Já to pořád beru jako jeden „kšeft“. Jezdím po celý rok. Kvůli tomu jsem přizpůsobil i mou nabídku. A protože už myslím i na sebe, tak si dovolím každý rok skoro celý červenec nevystupovat. S radostí na svém facebooku a instagramu zveřejňuji status, od dneška nečaruji. Mám prostě prázdniny a jsem rád, že už si klienti na to zvykli. I když se docela často jedná o velmi zajímavé nabídky, naučil jsem se úplně vypnout. Ono je to opravdu už nutnost! V červnu mám vždy něco málo kolem 40 vystoupení a to už je opravdu blázinec!

Ty kráso! To se doma moc neohřeješ – přemýšlím, že tvá budoucí žena bude muset být… hodně trpělivá?
To si piš… a nebo ji budu muset dnes a denně vždy něčím okouzlit!

 

Jirka Hadaš

Jirka Hadaš

Na platformě Helou! máme kvalitní německé produkty od LR Health & Beauty, se kterými spousta našich čtenářů obchoduje a tvoří si vlastní obchodní sítě. Dokážeš si představit, že i ty jednou přestaneš vystupovat aktivně a jen budeš dozorovat nějaký svůj vychovaný mládežnický team a díky tomu vydělávat peníze na kouzelný důchod?
Jasně že ano, a myslím si, že mě to bude bavit! Proto jsem si pod sebe vzal i Kubu a oficiálně ho zastupujeme. Baví mě vytvářet i jiné „produkty“, dokonce mám v hlavě jeden opravdu velký a nebude o kouzlech! Chce to jen čas a musí si to zase ke mně najít cestu. A vím, že to přijde!

V květnu připravuješ opravdu velkou akci v Uherském Hradišti, která bude plná světových es. Tedy přijde mi to tak, že to není žádná školní besídka, ale velká show. Pojď nás pozvat, je to pro celou rodinu?
To opravdu už není žádná školní besídka.  A opět to souvisí s tím, že chci mezi lidi prodávat jen tu nejlepší magii. Jedná se o sedmý ročník mezinárodního festivalu moderní magie MAGIC FESTIVAL 2018. Je to největší festival kouzlení u nás a je nejen pro fanoušky kouzlení, ale také skvělá zábava pro celou rodinu. Kromě soutěžních bloků je připravený doprovodný programy na celý víkend. V pátek ráno začínáme kouzelnickým představením pro děti ze školek a základních škol, odpoledne máme velkou promo akci na hradišťském náměstí a páteční večer vyvrcholí show FAT BROTHERS – nejtěžších kouzelníků Evropy. Je to doslova 400 kg skvělé magie v podání Španělů Miguela Ángela Gey a Daniho DaOrtize a jejich finského kolegy Christiana Engbloma. V sobotu od rána budeme soutěžit, po celý den jsou připraveny odborné semináře a večer nás čeká slavnostní MAGIC GALA SHOW, kde vystoupí také švédský kouzelník Tom Stone, jordánský kartení mág Fatty Dabs, z Ruska přiletí Alex Loschilov a české kouzelníky zastoupí skvělý Ondřej Pšenička a trapnomág Richard Nedvěd. Jako speciální hosté vystoupí populární vokální slovenská skupina Fragile. Letos poprvé nebudu večer moderovat já, chci si to vážně užít, a tak jsem pozval své kamarády, moderátory pořadu Dobré ráno z České televize, Petra Rajcherta a Veroniku Poláčkovou. A to ještě pořád nekončíme. Pokračujeme i v neděli, kdy jsme dopoledne naplánovali další odborné semináře a na nedělní odpoledne jsme pro rodiny s dětmi připravili komponovaný pořad Kouzelná neděle. Všechny tři dny se konají v Uherském Hradišti, v prostorách Klubu kultury. Bližší informace jsou na webu www.magicfest.cz a na Facebooku Magic festival Czech Republic.

Celá platforma Helou, je zkratka anglických slov a v překladu to je: zdraví, emoce, životní styl, příležitosti, jednota. Zajímá nás tedy člověk a jeho život jako celek, být v rovnováze. Jakých pět slov by nejlépe charakterizovalo tvůj život?
Jééééé to je docela těžké, sám vidíš, že mé odpovědi nejsou zrovna nejkratší a to si jen píšeme. Kdybychom spolu seděli a mluvili, tak zjistíš, proč se o mě říká, že mám na „hubu“ zbrojní pas!   No dobrá, zkusím to, nechci, aby to znělo ale jako klišé: Jirka Hadaš – mám se kouzelně!

Doporučené stránky:
www.kouzelnykarneval.cz

 

Můžete také rád

Komentáře jsou uzavřeny.